Jak bude vypadat budoucnost nemocnic v kraji?

Ostrava - Budoucnost nemocnic řešili na Úřadu moravskoslezského kraje jejich zástupci s vedením zdravotních pojišťoven. U jednoho stolu jednali představitelé krajských, městských i soukromých zdravotnických zařízení. Žádná konkrétní čísla ale ani od VZP ani od zaměstnaneckých pojišťoven nedostali. Vše prý závisí na to, kdy bude podepsaná úhradová vyhláška. Další jednání na kraji o tom, kde a kolik postelí se bude rušit, má být nejdříve za měsíc.

Téměř devadesát minut trvalo jednání mezi těmi, kdo péči poskytují a kdo ji platí. Bez konkrétního výsledku. V regionech se totiž nic nerozhodne dřív, než bude schválená tzv. úhradová vyhláška. Ta je stále v připomínkovém řízení. Pojišťovny alespoň potvrdily, kolik postelí jen letos nemocnic v kraji zrušily. „Bylo zrušeno 581 akutních lůžek, jiné typy vznikají, protože nahrazují ta zrušená v jiných odbornostech, případně se překlápějí i do následné péče, takže celková bilance je 410 zrušených lůžek napříč poskytovateli,“ upřesnil ředitel VZP Ostrava Aleš Zbožínek. A jisté je, že to není číslo konečné.

 

„Pojišťovny potvrdily, že to budou ony, kdo představí někdy v polovině ledna ty konkrétní změny, které chtějí řešit a jak,“ uvedl koordinátor krajských nemocnic Svatopluk Němeček. „Odhadujeme, že by v našem kraji mohlo být zrušeno dalších 250 akutních lůžek, nicméně očekáváme nárůst v následné péči a v odbornostech, které budeme podporovat,“ dodal Aleš Zbožínek. Po dnešku je jasné jenom to, že 10. ledna si k jednomu stolu sednou zástupci pojišťoven a ministerstva a o regionálním zdravotnictví se na kraji bude jednat nejdříve týden poté.