Zbyněk Stanjura rezignoval, Ivan Týle čelí pochybnostem o platnosti mandátu

Ostrava - Klub krajských zastupitelů Občanské demokratické strany opustil poslanec a bývalý krajský radní Zbyněk Stanjura. Zdůvodňuje to pracovním vytížením v parlamentu. Nad osudem dalšího krajského politika opoziční ODS se vznáší jiný problém - předseda klubu zastupitelů Ivan Týle čelí pochybnostem, zdali je jeho mandát vůbec platný.

Bývalý krajský radní za ODS Zbyněk Stanjura od svého loňského zvolení do parlamentu v lavicích krajského zastupitelstva prakticky neukázal. Z devíti jednání se zúčastnil pouhých dvou. Na počátku prosince se mandátu zastupitele vzdal. Zatímco bývalý předseda krajských zastupitelů za ODS Zbyněk Stanjura rezignoval dobrovolně, o mandátu současného předsedy Ivana Týle existují pochybnosti, zdali nezanikl už v létě, kdy byl jmenován do vedoucí funkce na krajské pobočce Úřadu práce v Ostravě. Podle zákona o volbách do zastupitelstev krajů nemůže krajský zastupitel pracovat v celostátním úřadě na místě, na které byl dosazen jmenováním. Ivan Týle se nedávno rozhodl, že z úřadu práce odejde. Jeho dlouholetý kritik Ladislav Hradil z Nového Jičína ale tvrdí, že zastupitelem přestal být už v den, kdy na Úřad práce nastoupil. „Pokud se ten dotyčný dopustil toho, že porušil zákon, tak s tím automaticky ten jeho mandát padá,“ tvrdí Hradil. „Dle názoru ministerstva vnitra mandát zaniká okamžikem, kdy hejtman obdrží písemné odstoupení z funkce člena, nebo okamžikem, kdy to vysloví zastupitelstvo. Nezaniká automaticky,“ vyjádřil se mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Stejný názor mají i právníci kraje. Zastupitelům pouze doporučí přijmout stanovisko, že odchodem Ivana Týle z úřadu práce důvody pro zrušení mandátu zmizely. „O zániku mandátu člena zastupitelstva kraje z důvodu neslučitelnosti funkcí by mělo rozhodovat zastupitelstvo a neslučitelnost v té době musí trvat,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková. Podle Ivana Týle jde o zatahování sporů z komunální politiky z doby, kdy byl starostou Nového Jičína. Rezignovat nehodlá. „Nemám ani žádnou oficiální informaci kromě jednoho spekulativního článku v médiích a pevně věřím, že kraj, potažmo zastupitelstvo, bude rozhodovat v rovině právního stavu,“ řekl Týle.

Krajští zastupitelé budou zítra schvalovat rozpočet kraje na příští rok. Spory a protesty se čekají také při rozhodování o další fázi slučování středních škol.