Morava se kvůli ledu vylila z břehů

Šumperk - Až půl metru silný led zablokoval řeku Moravu u Raškova na Šumpersku. Vodohospodáři tam proto vyhlásili druhý povodňový stupeň. Problémy způsobila hlavně voda, která se dostala nad led. Právě kvůli ní se řeka začala vylévat z břehů. Na místo musel bagr, aby led rozbil a koryto uvolnil.

Že by řeka Morava zamrzla tak, jako v těchto dnech, to obyvatelé Raškova nepamatují nejméně dvacet let. Až půl metru silný led tok zablokoval a lidi přiměl k ostražitosti. Korytem protékalo více vody, než je obvyklé. Kvůli zamrzlé hladině se proto řeka na několika místech vylila ze břehů. Písčitým podložím navíc některým lidem prosákla do sklepa spodní voda. Povodí Moravy proto ráno nasadilo těžkou techniku. Kráčející bagr led rozbíjel a kry vytahoval na břeh.

 

Kolem druhé hodiny odpoledne je koryto řeky volné a hladina klesá k normálu. Vyhráno ale ještě není. „Nemůžeme vyloučit, že pokud budou ty mrazy pokračovat, že zde může dojít k situaci, kdy by se ta voda mohla vylít,“ uvedla mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová. Další problémy vodohospodáři čekají ve chvíli, kdy ledy začnou tát.