Za zbořené stánky platí Znojmo desetitisíce měsíčně

Znojmo – Přestavba autobusového nádraží se Znojmu nečekaně prodražuje. Při rekonstrukci terminálu šla k zemi i stavba, ve které měli stánkaři své prodejny. Město se jim zavázalo za zbořené prodejny najít náhradní prostory. Dva z prodejců na svůj stánek stále čekají. Město jim místo toho už dva roky vyplácí peníze za ušlý zisk, dohromady zhruba 60 tisíc měsíčně. Na problém jako první upozornil Znojemský deník.

Znojmo se na podzim 2010 po letech dočkalo vytouženého autobusového nádraží. Teď se ale ukazuje, že osmdesátimilionová investice se minimálně o další milion prodražila. Právě tolik totiž město za poslední rok a půl vyplatilo za ušlý zisk dvěma stánkařům, jejichž prodejna musela ustoupit stavbě nového terminálu.

Město nechalo při výstavbě strhnout stavbu lemující staré nádraží. „S některými majiteli tamních prodejen byla uzavřena dohoda, že jim město poskytne náhradní prostory. S dalšími se potom město dohodlo, že jim bude vyplácet ušlý zisk až do postavení náhradních stánků,“ potvrdila mluvčí znojemské radnice Renáta Bártová. Dva provozovatelé na svůj stánek stále čekají, protože příslušný stavební pozemek je zatím v majetku Českých drah. A tak město každý měsíc platí – jednomu z prodejců 34 tisíc, druhému 23 tisíc korun. 

Ačkoliv desetitisícové platby městský rozpočet silně zatěžují, situace se nezmění minimálně několik nejbližších měsíců. „Město zatím jedná s Českými drahami o převodu pozemku, na kterém mají náhradní prodejny vyrůst,“ dodala Bártová. Příslušnou žádost České dráhy už obdržely a nyní ji zpracovávají. Radnice ale narazila na další kontroverzi. Podle původní dohody města se stánkaři měly být nové prodejní plochy po své dostavbě převedeny prodejcům za symbolické tři koruny. Výstavba prodejních ploch vyjde zhruba na tři miliony korun a novému zastupitelstvu se nelíbí, že reálná hodnota novostavby bude mnohem větší, než byla cena původních stánků. „Myslím si, že je to minimálně nestandartní, proto se k tomu stavíme tak, že si děláme právní analýzy a proto to i trochu déle trvá,“ dodal starosta Znojma Vlastimil Gabrhel (ČSSD).

Nový autobusový terminál ve ZnojměNové autobusové nádraží ve Znojmě bylo zprovozněno v září 2010. Jeho stavbě předcházely spory města s firmou Basis, která na původní autobusové nádraží odmítala pouštět všechny dopravce. Autobusy proto musely zastavovat podél silnice. Po sedmi letech provizoria, kdy autobusy provizorně stavěly u chodníku, znamená nový terminál pro cestující větší komfort. Nádraží stálo téměř 80 milionů, stavbu částečně pokryly i evropské dotace.