V novém baletu si zahrají i vězni z Heřmanic

Skladatel světového renomé Armand Amar zavítal do Ostravy. Jeho hudba brzy zazní v Národním divadle moravskoslezském, které na březen připravuje pozoruhodné baletní představení s názvem Padající andělé. Tvůrci, kteří v čele s francouzským choreografem Filipem Talárem navázali spolupráci s ostravskými vězni, poprvé ukázali kousek zkoušky.

Balet, činohra, artistická čísla, poezie Jeana Geneta a světová hudba. Pro originální představení, ostravskému divadlu šitému na míru, ji složil Armand Amar - držitel sošky bronzového Césara za nejlepší soundtrack k filmu Koncert.

„Je to překvapivý projekt. Musel jsem o něm nějakou dobu přemýšlet, a proto mi chvíli trvalo, než jsem řekl ano,“ říká skladatel Amand Amar.

„Je to ideální hudba jak pro balet, tak pro film, je schopná i samostatného života,“ míní přední ostravská operní pěvkyně Eva Dřízgová-Jirušová.

Hlavním motivem projektu je svoboda – a to se vším, co dává i bere. Vedle profesionálních umělců tak v představení účinkují také skuteční vězni.

„Každému se může stát, že se jednoho dne stane vězněm. Třeba nehoda nás může dostat do vězení ať už na hodinu, na den, měsíc, rok nebo na deset let. Kdokoliv z nás se může stát padajícím andělem,“ vysvětloval režisér a choreograf Philippe Talard, proč se spolupráce s vězni nebál.

„Není to náročné, je to pro nás jen těžší v tom, že se musíme domlouvat ve věznici, musíme se respektovat navzájem, musíme se poslouchat, musíme dělat to, co nám je řečeno, protože ne každý chce poslouchat, co si budeme povídat,“ připustil jeden z účinkujících vězňů Ivan Plachetka.

Armand Amar nechává vězně hodně zpívat. „Zpěv je podle mě u vězňů jedním z důležitých prostředků, jak se vyjádřit. Dodává jim pocit svobody, odvádí jejich myšlenky jinam," uvedl režisér.

Zkrácenou verzi představení s názvem „Padající andělé – múzy mezi mřížemi“ mohou vidět i odsouzení. Tato vězeňská premiéra bude 9. března v Ostravě-Heřmanicích. Divadelní premiéra bude 22. března.