Voda z prasklého potrubí vytopila zámek v Napajedlech

Napajedla - Pravděpodobně mrazivé počasí má na svědomí havárii vody na zámku v Napajedlech na Zlínsku. Na nevytápěné půdě zámku prasklo vodovodní potrubí. Voda zatopila téměř tisíc metrů čtverečních třetího patra a poškodila nedávno zrekonstruované zámecké apartmány. Na zámku probíhají likvidační práce, proto je provoz omezen.

„Zasažena byla elektroinstalace, ale voda tekla i elektronickou požární signalizací. Škody jsou odhadnuty na devět set tisíc korun,“ oznámila manažerka zámku Petra Psotková s tím, že hostům museli zrušit rezervované ubytování. Voda protekla nejen do apartmánů ve třetím patře, ale i komínem až do přízemí zámku. Voda poškodila čtyři z celkem 13 apartmánů.

Voda je už odčerpána, nyní se jedná s pojišťovnami, aby se mohlo co nejdříve začít s odstraňováním škod, řekl manažer zámku Zdeněk Mikel.

Zámecké pokoje jsou aranžované do různých stylů. Pojmenované jsou po potomcích Jana Antonína Bati nebo po šlechtických rodech.

Mrazy už několikrát poškodily vodovody na mnoha místech v regionu

Podle mluvčí Moravské vodárenské Heleny Koutné se na Zlínsku řeší denně minimálně čtyři až šest poruch, dodávka vody však byla většinou zastavena jen v částech ulic. Společnost však kvůli mrazu nemůže v případě havárií dávat lidem k dispozici pitnou vodu z cisteren, jak je to obvyklé.

„Přívod vody v nich by zamrznul ještě dříve, než cisternu z vodáren přistavíme na danou ulici. Opravy poruch se navíc protahují tím, že asi čtyřicet centimetrů půdy je promrzlé, takže se tato vrstva napřed musí rozbít strojově a pak se teprve může začít kopat ručně,“ poznamenala Koutná.