Královo Pole postupuje po zlatém setu, Prostějov končí

Istanbul, Oděsa – Brněnské volejbalistky vyřadily z Vyzývacího poháru ukrajinský klub Chimik Južnyj a zahrají si čtvrtfinále této soutěže. Na stejné kolo v ještě vyšší evropské kategorii už naopak nedosáhnou české mistryně z Prostějova. Ty v osmifinále Ligy mistryň vyřadil favorizovaný Fenerbahçe Istanbul.

Postup brněnských volejbalistek snad ani nemohl být těsnější. V prvním kole porazily doma Oděsu po dvou hodinách až v tiebreaku 3:2. Tím si vytvořily dobrou pozici do odvety, kdy bylo jasné, že i při prohře s jakýmkoliv rozdílem dostanou šanci na reparát v takzvaném zlatém setu.

Druhý zápas v Oděse byl vyrovnaný, Ukrajinky výraznějším rozdílem vyhrály pouze úvodní set. V dalších sadách byl už rozdíl velmi těsný. Chimik Južnyj nakonec Brňanky přetlačil v poměru 3:1 a došlo tak na sadu pravdy. Královopolské volejbalistky ve zlatém setu vymazaly ukrajinskou výhodu domácího prostředí a po vítězství v klíčové sadě 15:10 postupují do čtvrtfinále Vyzývacího poháru. „Soupeřky nás od začátku dostaly pod tlak. Hráčky jsem na to sice upozorňoval, ale stejně se nám nepodařilo zachytit začátek. Zápas rozhodovaly v koncovkách setů maličkosti. Nám se nevydařil závěr druhé sady, ovšem důležité je, že jsme vyhráli zlatý set a postoupili,“ řekl po zápase brněnský trenér Ondřej Marek.

Ve čtvrfinále se volejbalistky KP Brno utkají s velmi silným Lokomotivem Baku. Začínat budou opět na domácí palubovce

Chimik Južnyj - KP Brno 3:1 (16, 25, -23, 23), zlatý set 10:15

Rozhodčí: Weinberger (Švýc.), Markelj (Srb.). Čas: 119 min. Diváci: 1150.

První zápas: 2:3, postupuje Brno.

Jen s velmi teoretickou nadějí vstupovaly do odvety osmifinále Ligy mistryň české šampionky z Prostějova. S favorizovaným Fenerbahçe totiž doma prohrály 1:3. Šance, že by dokázaly překvapit v bouřlivé atmosféře haly Saracoglu a vynutily by si rovněž šanci na zvrat ve zlatém setu, příliš velké nebyly.

Potvrdil to i průběh odvety. Prostějov dokázal držet krok pouze v prvním setu. Potom se začala projevovat obrovská síla turecké legie hvězd, která si dělá zálusk i na vítězství v celé soutěži. Istanbul, který hanácký tým ničil hlavně účinným servisem, nakonec po jednasedmdesáti minutách zvítězil 3:0 a postupuje dál.

Fenerbahçe Istanbul - Modřanská Prostějov 3:0 (25, 19, 14)

Rozhodčí: Eizikovits (Izr.), Mitev (Bul.). Čas: 71 min. Diváci: 3700. První zápas 3:1, postupuje Fenerbahce.

Sestavy a body:

Fenerbahçe: Aydemirová 5, Tomová 13, Fabiana 9, Šaškovová 8, Kim Jon-kong 12, Erdemová 9, libero Güneyligilová - Kocyigitová, Tokatliogluová, Eryüzová, libero Dalbelerová. Trenér: Zé Roberto.

Prostějov: Smáková, Horká 12, Hrončeková 4, Popovičová 8, Veliká 11, Monzoniová 4, libero Chlumská - Soaresová 1, Kubínová. Trenér: Čada.