Obyvatelé Libavé rozhodují o své budoucnosti

Libavá - Obyvatelé vojenského újezdu Libavá v Olomouckém kraji rozhodují o svém dalším osudu. V anketě, kterou uspořádala armáda, hlasují, zda se osamostatní nebo připojí k už existujícím obcím. Obdoba místního referenda souvisí s plánovaným zmenšením újezdu. Libavá se zmenší o čtvrtinu a z vojenského újezdu se vyčlení všechny obydlené části.

Hlasování lidí na Libavé. Forma místního referenda. Zhruba tisícovka obyvatel vojenského újezdu má možnost poprvé po šedesáti letech rozhodnout o své budoucnosti. Lidé neskrývají obavy. Doteď jim řídila život armáda a přednosta újezdu jmenovaný ministrem. Dnes do osmi večera a ještě zítra do jedenácti hodin dopoledne budou lidé vhazovat své hlasy do volebních uren. Celkem na pěti místech újezdu. „Hlasovací lístky jsou rozdávány ve volebních místnostech. Každý občan dostal do své schránky informaci o anketě,“ uvedl přednosta Vojenského újezdu Libavá Josef Dřímal.

„Výsledky ankety budou sloužit jako podklad při přípravě změny stávající legislativy upravující hranice a velikost vojenských újezdů,“ řekl mluvčí Ministerstva obrany ČR Jan Pejšek

V roce 2015 si necelá stovka lidí z osady Heroltovice zvolí poprvé svého starostu. A v nejistotě jsou zatím i obce za hranicí újezdu. Ve hře o nové obyvatele a pozemky je například i Lipník nad Bečvou. Pod něj by mohl připadnout Slavkov a Kozlov. „Město Lipník bude velmi zvažovat, zda k tomu přistoupí, protože dodnes nezná podmínky, za jakých by se tyto místní části mohly k našemu městu připojit,“ říká opatrně starosta Lipníku nad Bečvou Miloslav Přikryl. Výsledky ankety armáda zveřejní v pondělí 13. února. Podle plánů ministerstva by v roce 2015 ve vojském újezdu neměl bydlet jediný člověk.