Kvůli mrazu v Rožnově praskají stromy

Rožnov pod Radhoštěm - Nejméně dva stromy v rožnovském parku museli pokácet pracovníci firmy starající se o městskou zeleň. Vlivem nízkých teplot a zamrzlé vody došlo k jejich prasknutí a stromům hrozí, že spadnou. S ohledem na množství návštěvníků, kteří parkem projdou, rozhodlo město o pokácení nejvíce postižených stromů.

V obou částech městského parku v Rožnově pod Radhoštěm objevili pracovníci odboru správy majetku poškozené stromy. Nízké teploty a zamrznutá voda způsobily jejich rozštípení, které by mohlo ohrozit procházející obyvatele a návštěvníky města. Na konci minulého týdne šly k zemi nejvíce postižené stromy. Dnes pracovníci městského úřadu a zaměstnanci firmy, která má na starost městskou zeleň, kontrolovali všechny stromy v Horním i Dolním parku. 

„Prozatím není důvod uzavřít některý z rožnovských parků. Situace se může zhoršit při výrazném oteplení, kdy voda zatéká do stromů a při nočních mrazech pak dochází k jejich praskání,“ řekl vedoucí Odboru správy majetku rožnovského MěÚ Jaroslav Polášek.

Popraskané stromy jsou varováním i jinde, třeba ve Valašském Meziříčí. V parku Abácie stromy zatím odolaly, na slovo zatím ale radnice klade zvláštní důraz. Ty nejrizikovější dny totiž teprve nastanou. Už o víkendu bude až šest stupňů – přes den bude tát, v noci mrznout. Pro stromy ten nejhorší možný scénář.