V zamrzlých rybnících mají ryby nedostatek kyslíku

Hodonín - Rybáři jsou v těchto dnech v pohotovosti. Pod tlustou vrstvou sněhu a ledu, která pokrývá rybníky, musí rybám zajistit dostatečný přísun kyslíku. Tam, kde si příroda nedokáže poradit sama, vyrážejí rybáři s krumpáči a motorovými pilami.

Štáb České televize dnes dopoledne přihlížel měření kyslíku v rybnících nedaleko Hodonína. Výsledky místní rybáře potěšily. Zatím to vypadá, že udušení rybám nehrozí. I tak ale rybáři musí každý den chodit na rybníky obnovovat díry, které kromě přívodu kyslíku umožňují  zároveň také kontrolu stavu ryb.

Snad ještě více nebezpečná než samotný led je několikacentimetrová sněhová vrstva vytvářející se na zamrzlých hladinách. Dokud byl totiž na hladině pouze čirý led, svítilo přes něj slunce a kyslík pod ledem vznikal fotosyntézou. To už teď ale kvůli sněhu neplatí, a pokud se situace nezmění, rybáři budou muset začít s daleko intenzivnějším řezáním ledu.

„Letošní rok byl zatím příznivý v tom, že byl dlouho jen čistý mráz bez sněžení. Teď bude záležet na tom, jak dlouho ten sníh vydrží. Pokud dojde ke snížení stavu kyslíku, zřejmě budeme nuceni použít aerační techniky,“ uvedl Tomáš Tichý z rybářství Hodonín.

Led je v těchto dnech nutné sekat i u takzvaných „požéráků“, tedy výpustných odtokových zařízení. Ty by totiž led mohl poškodit a v krajním případě by rybářům odtekla voda i s rybami.