Za střelbu na bezdomovce dostal mladík 12 let

Brno - Dvanáct let a šest měsíců vězení si odsedí mladík, který v červnu loňského roku před brněnským nádražím postřelil dva bezdomovce. Podle soudu si musel být vědom, že poškozeným může způsobit smrtelná zranění. Bez včasné pomoci by oba muži zemřeli. Střelec navíc použil nelegálně drženou zbraň.

Pachatel, šestadvacetiletý Martin Teplý z Velkého Meziříčí na Žďársku, před soudem vypověděl, že jej bezdomovci pošťuchovali, doráželi na něj a jeden se jej pokusil napadnout pěstí. Oběma postřeleným zachránila život neprodlená operace.

Neštěstí se stalo pozdě v noci. Teplý šel opilý z hospody a chtěl zahnat hlad bagetou z rychlého občerstvení u nádraží. Když si ji koupil, začali jej obtěžovat bezdomovci. Žebrali po něm drobné peníze. Teplý jim mince nedal a po chvíli vytáhl pistoli. „Po několika minutách, kdy ho oba provokovali, aby to zmáčkl, tak je střelil do oblasti břicha,“ uvedla v obžalobě státní zástupkyně Ludmila Doležalová.

Teplý událost líčil jinak. „Přistoupili ke mně dva muži. Pak si akorát pamatuji, jak na mě doráželi, pořád doráželi. Chtěl jsem odejít a najednou na mě ten jeden zaútočil pěstí. Já jsem vytáhl pistoli a dvakrát jsem vystřelil,“ řekl Teplý. Prý se bál, že bezdomovec má v ruce nůž. Poté utekl a přespal v motorkářské klubovně. Později jej vypátrala policie.

„Proč jste nevystřelil do vzduchu, proč jste neudělal cokoliv jiného? Mohl jste křičet, mohl jste utéct,“ ptal se Teplého soudce Aleš Novotný. „Asi jsem špatně vyhodnotil situaci,“ konstatoval vyučený mechanik, jenž s otcem i bratrem sdílel zálibu ve zbraních a v minulosti se věnoval i sportovní střelbě.

Soud vyslechl také jednoho z postřelených, nezaměstnaného muže ze Svitavska, který měl mezi brněnskými bezdomovci přezdívku Červenáček. Jeho výpověď podpořila spíše verzi obžaloby. Mezi okamžikem, kdy Teplý vytáhl zbraň, a výstřelem prý uplynula poměrně dlouhá doba – asi pět minut. Po celou dobu se bezdomovci s ozbrojeným mužem dále bavili a hádali. Zbraně se nebáli, měli ji za pouhou maketu.

„Myslel jsem si, že si dělá srandu,“ uvedl postřelený muž. Detaily potyčky si ale údajně nepamatuje, toho dne od rána pil alkohol. Ví jen to, že od Teplého chtěli s kamarádem drobné, on je nevybíravým způsobem odbyl a také oni mu nejspíš řekli něco ostřejšího. Teplý se mu dnes před soudem omluvil. Druhý z postřelených k soudu nepřišel.

Před časem Teplý přišel o zbrojní průkaz. Vojenskou pistoli proto držel nelegálně. Koupil ji údajně loni spolu s několika náboji na burze na Kutnohorsku. Spolu s pokusem o vraždu je proto souzen také pro nedovolené ozbrojování.

Postřelení bezdomovci utrpěli vážná zranění břicha a třísel. „Bez včasné lékařské pomoci by zranění způsobila oběma jmenovaným smrt,“ uvedla státní zástupkyně. „Byl jsem dva týdny v bezvědomí,“ řekl muž přezdívaný Červenáček. Celkem strávil v nemocnici asi měsíc, ale přežil bez vážných následků.

Odsouzený mladík navíc kromě trestu musí zdravotní pojišťovně uhradit náklady na péči o postřelené muže přesahující 600 tisíc korun.