Nad barevnými ledopády v Pulčínských skalách se tají dech

Pulčínské skály (Valašsko) - Výjimečnou podívanou skrývají v zimě Pulčínské skály. V zimě se pod převisy a puklinami skal tvoří několikametrové ledopády a rampouchy se zvláštním oranžovým zbarvením. Ledový poklad se nachází v nejpřísněji chráněné části skal, kam návštěvníci smí jen běhet tří zimních měsíců. Barevné ledopády si nyní můžete prohlédnout ve videu.

Ledopády se nachází v kaňonu Ancona, který jméno získal podle trampské osady. Ten je vzdálený dva kilometry od civilizace a cestu k nim znají většinou jen místní. Kdo se na ledovou krásu chce podívat, bude potřebovat sněžnice. Bez nich se k nim přes zasněžené valašské pláně nedostane. „Odměnou za tu námahu je například nejkrásnější ledopád, kterému říkáme Kudrnatý,“ popsala u cíle cesty starostka Francovy Lhoty Kateřina Trochtová (nez.)

V nevelkém kaňonu je hned několik ledopádů různé velikosti. „Teď právě nabývají na mohutnosti. Přelom února a března je to jejich nejlepší období,“ dodala starostka. Po 15. březnu už zase ledopády nejsou přístupné. Probouzející se příroda musí mít zase klid, aby do další zimy mohla připravit nové překvapení.

Unikátní zbarvení ledopádů bylo dlouho tajemstvím i pro vědce. Až do roku 2008 se předpokládalo, že specifické zbarvení způsobují oxidy železa. Do vody se dostanou při její cestě puklinami skal, kde jsou často jílovité vrstvičky. Když voda zamrzne, tak zbarvení vynikne.Tajemství zbarvení odhalili v roce 2008 brněnští vědci z Akademie věd. Zbarvení nemají na svědomí mikroskopické částečky železa, ale takzvané sněžné řasy. Mikroskopické řasy patří mezi organismy, které jsou přizpůsobené na život ve sněhu nebo ledu. Odborně je vědci označují jako kryofilní.

Kromě Pulčínských skal se barevné ledopády objevují také v Krkonoších nebo na Šumavě. Řasy vytváří cihlově až krvavě červené zbarvení, je možné pozorovat také zelená nebo žlutá místa. Začínají se vytvářet na začátku roku a během několika týdnů doslova rostou před očima. Pulčínské ledopády bývají při vhodných klimatických podmínkách největší na přelomu února a března.

/*json*/{"map":{"lat":49.223987940364,"lng":18.077487945557,"zoom":13,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.228808549851,"lng":18.074741363525,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Pulčínské ledopády se nacházejí v Národní přírodní rezervaci Pulčínské skály v rámci Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Beskydy. Jde o přísně chráněné území, kde se nesmí chodit mimo vyznačené turistické stezky.