Ochránci přírody sčítají šelmy v Beskydech

Beskydy - V Beskydech dnes začalo každoroční sčítání medvědů, vlků a rysů. Až do neděle bude na předem určených trasách hledat stopy pohybu ohrožených zvířat na sedm desítek profesionálních i dobrovolných ochránců přírody. Podle posledních údajů žije v Beskydech až osmnáct velkých šelem. Podmínky pro jejich život se ale rok od roku zhoršují.

Půl deváté ráno, sídlo Správy chráněné krajinné oblasti Beskydy v Rožnově pod Radhoštěm. Trojice pracovníků Agentury ochrany přírody a krajiny z Prahy se právě dozvídá, že celý den stráví v horách u Makyty na československém pomezí. Sněžnice, dalekohled, protokoly o nálezu stopy. První den letošního sčítání vyrazilo do terénu 50 ochránců přírody. Každá skupina má předem určenou trasu, během které hledá nejen stopy končetin, ale také zbytky potravy, trusu nebo pachové stopy šelem. „Když vidíme stopu, která by mohla být rysí nebo vlčí, ale nejsme si tím absolutně jistí, tak to nafotíme a změříme,“ popisuje pracovnice Agentury ochrany přírody a krajiny Praha Tereza Mináriková.

 

Součástí letošního sčítání je také sledování pohybu jedné rysí samice, kterou ochránci přírody před rokem vybavili vysílačkou. „V letošním roce, pokud se podaří, tak bychom mohli na základě těch souřadnic případně zjistit i pohyb druhého zvířete, samce, který by přišel za tou samicí,“ věří pracovník Ústavu biologie a obratlovců AV ČR Petr Konupka. Dosavadní údaje chtějí ochránci přírody využít i při argumentaci proti zahájení průzkumu ložiska černého uhlí na Frenštátsku. „Rys se pohybuje vlastně v těsné blízkosti areálu dolu Frenštát, takže je vidět, že to prostředí je vhodné pro jeho život,“ řekl pracovník Správy CHKO Beskydy František Šulgan. Sčítání velkých šelem probíhá až do neděle současně také na slovenské straně Beskyd. Podle odhadů žije v oblasti nejvýše 10 rysů, 5 vlků a 3 medvědi. Jejich počty se však podle ochránců přírody v posledních letech snižují. „Máme za to, že se zhoršují jednak migrační podmínky pro to, aby přicházela zvířata z toho hlavního biotopu ze Slovenska a z Polsku. A také samozřejmě se pytlačí,“ vysvětluje koordinátorka sčítání Dana Bartošová. Profesionální ochránce přírody o víkendu posílí dobrovolníci. Výsledky sčítání budou k dispozici během dvou týdnů.