Opavským azylovým domům hrozí zánik

Opava - Dva a půl milionu korun chybí opavské Armádě spásy na činnost v letošním roce. Podobně jako ostatní organizace dostala od ministerstva práce a sociálních věcí výrazně nižší dotace. Hrozí tak, že bude muset v květnu zavřít centrum sociálních služeb a v listopadu i Azylový dům pro matky s dětmi. Do řešení situace už vstoupila i opavská radnice. Její vedení žádá u ministerstva nápravu.

Už půl roku žije Helena Zapalačová  i se svým dvanáctiletým synem v opavském Azylovém domě pro matky s dětmi. Podobný osud má i Tomáš Kerlík. Třináct let žije na ulici, jeho jediným domovem je Centrum sociálních služeb Samaritán. Oběma teď ale hrozí, že o své náhradní domovy přijdou. Azylové domy totiž provozuje opavská Armáda spásy, ta kvůli nižším dotacím od státu nemá dost peněz. Pracovníci Armády spásy se ale nechtějí vzdát a v jejich boji je podporuje i město. Z vlastního rozpočtu vyčlenilo milion a půl. Radnice teď navíc poslala dopis, ve kterém žádá o pomoc ministra Drábka. „To jsou věci, bez kterých se přeci ten městský organismus nemůže obejít, dofinancování tohoto ze strany ministerstva je nezbytné,“ myslí si primátor Opavy Zdeněk Jirásek.

„V 1. kole dotačního řízení bylo rozděleno 98 procent všech peněz, další kolo se uskuteční jako obvykle v polovině roku. Některé služby tedy mohou být dofinancování,“ nevyvrací mluvčí MPSV Táňa Švrčková. Oba azylové domy se nyní starají o zhruba stovku lidí bez domova a čtyři desítky matek s dětmi. Uspořit už nemají kde – ceny energií i počet zaměstnanců snížili na minimum.