Posledním postupujícím do play-off je Zlín, mistr z Třince končí

Zlín/Praha – O osmičce pro play-off je jasno. Hokejisté Třince totiž prohráli v rozhodujícím pátém předkole utkání Česká pojišťovna play-off Tipsport extraligy na ledě Zlína 2:4 a mistrovský titul neobhájí. Domácí naopak potvrdili, že se jim klíčové duely daří – páté či sedmé utkání sérií play-off hráli v historii nejvyšší domácí soutěže posedmé a pokaždé uspěli. Ve čtvrtfinále narazí Zlín na Plzeň. Duel určil i zbývající dvojici Sparta – Brno. Série startují na západě Čech a v Praze v sobotu 10. března. Už o dva dny dříve začnou souboje mezi Pardubicemi s Vítkovicemi i Libercem a Českými Budějovicemi. O těchto dvojicích bylo rozhodnuto po skončení dlouhodobé části.

Zlín se trefil v utkání třikrát v přesilovkách a jednou ve vlastním oslabení. Po dvou gólech a jedné asistenci si připsali Marek Melenovský a Ondřej Veselý. Obránce domácích Radim Tesařík oslavil postupem svůj jubilejní 900. start v nejvyšší soutěži.

Rozhodující duel provázela značná nervozita a častá vyloučení. V přesilovkách se Oceláři trápili, trestuhodně promarnili minutovou hru pěti proti třem. Zlín sice v prvních dvou přesilovkách rovněž vyšel naprázdno, ovšem při vyloučení obránce Lojka už po 17 sekundách Ondřej Veselý po přihrávce Melenovského otevřel skóre.

Do druhé třetiny vstoupil Zlín agresivně a soupeře zatlačil do jeho obranného pásma. Za pouhých deset sekund po vyloučení Kůrky přidal aktivní Melenovský druhou branku. Hosté se sice snažili otočit výsledek, jejich kombinačním akcím chyběla přesnost a moment překvapení. Jenže místo nadechnutí se hosté po zbytečném vyloučení Polanského opět dostali pod tlak a i třetí přesilovku po sobě Zlín potrestal.

Video Buly - hokej živě - PSG Zlín - HC Oceláři Třinec
video

Buly - hokej živě - PSG Zlín - HC Oceláři Třinec

Třinecké vyhlídky na otočení výsledku definitivně pohřbil začátek závěrečné třetiny. Po chybě na útočné modré čáře zachytil špatnou rozehrávku soupeře hbitý útočník Ondřej Veselý, který v oslabení přesnou střelou mezi chrániče brankáře Hamerlíka přidal čtvrtý gól. Dvě minuty před koncem sice ještě vstřelil třinecký Hampl druhou branku. Zlín si už ale v závěru pohlídal postupové vítězství.

SG Zlín - HC Oceláři Třinec 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 10. Veselý (Melenovský), 22. Melenovský (Galvas, Veselý), 35. Melenovský (Čajánek), 42. Veselý - 37. Orsava z trestného střílení, 58. Hampl (Zíb). Rozhodčí: Fraňo, Jeřábek - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:7. Využití: 3:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 6322. Konečný stav série: 3:2.

Josef Turek (Zlín): „Byl to náš nejlepší zápas v předkole play-off. Do utkání jsme šli s tím, že jsme bojovali o všechno. Věděli jsme, jakou má Třinec sílu, což potvrzovala celá série, která byla enormně vyrovnaná. Měli jsme víc ze hry, hráli jsme dobře a zaslouženě jsme postoupili do čtvrtfinále. Plzeň nás porazila čtyřikrát po sobě, z toho dvakrát po samostatných nájezdech. Na sérii s ní se proto těšíme, neboť jí máme co vracet.“

Jan Tlačil (Třinec): „Udělali jsme několik hrubých chyb, které soupeř nekompromisně potrestal. Zlínu se dařilo v přesilovkách a vyhrál zaslouženě. Třinecký tým nezačal sezonu dobře. Snažili jsme se mužstvo oživit, a to přineslo postup do předkola play-off. V něm jsme se Zlínem odehráli v pěti zápasech vyrovnanou sérii a v dané situaci to bylo maximum.“

Vzájemná bilance dvojic pro play-off

Sparta s Brnem budou hrát proti sobě v play-off poprvé. V tomto ročníku Pražané vyhráli nad Kometou dvakrát v běžné hrací době a dvakrát prohráli v nastavení.

Plzeň se Zlínem se potkaly ve vyřazovací části dvakrát, naposledy v semifinále v roce 2004 vyhrál Zlín 4:1 na zápasy. V roce 1995 ve čtvrtfinále uspěl také Zlín, když vyhrál hladce 3:0 na utkání. V aktuálním ročníku v základní části vyhrála všechny zápasy Plzeň, dvakrát z toho se jí to povedlo až po samostatných nájezdech.

Program čtvrtfinále play-off hokejové extraligy:

Čtvrtek 8. března - 1. zápasy:
18:10 HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Vítkovice Steel (vzájemné zápasy v této     sezoně: 2:1 SN, 3:5, 3:4, 4:2),
18:30 Bílí Tygři Liberec - HC Mountfield České Budějovice (4:2, 3:2, 1:3, 1:2 PP).