Trochu jiný pohled na českou historii nabízí cyklus Co by kdyby

Brno - Co se mohlo stát, ale nestalo. Co se nestalo, ale stát mělo. Co se stalo, ale stát se nikdy nemělo. Podtitul nového dokumentárního cyklu napovídá, že pořad rozehrává alternativní scénáře české historie. Jednou nabízí pohled na Českou republiku, ve které vládne královská rodina, podruhé na poměry v českých zemích po Hitlerově vítězství ve 2. světové válce. Na obrazovkách ČT2 se bude vysílat od 14. února každé úterý.

Unikátní projekt brněnského studia České televize vypráví úplně jiné dějiny českého národa. Zabývá se vznikem monarchie v roce 1918 i zavedení prohibice v současnosti. Pozměněné dobové filmové archivy, hrané scénky a výklady nejpovolanějších českých historiků ukazují tragikomické osudy českého národa, které se nikdy nestaly.

Ve 13 dílech si režisér Petr Kerekes pohrává s nadsázkou a fikcí. Takové jsou díly zobrazující hladomor způsobený invazí mandelinky v roce 1952 nebo válku při dělení Československa. Ptá se také, jak jinak mohly dopadnout osudové osmičkové roky české historie – tedy 1918, 1938, 1948 a 1968?

Co by kdyby jako projektu brněnského televizního studia samozřejmě nechybí díl Co by kdyby: Morava získala samostatnost, ve kterém Moraváci zúčtují s češtinou, češstvím a s Čechy.

„V pořadu mimo jiné vystupují Vladimír Mečiar, Antonín Baudyš, Tomáš Czernin, Ivan Magor Jirous, Pavel Kohout, Ludvík Vaculík, Jiří Suchý, Hugo Mensdorff-Pouilly, Karel Pezl,“ řekla mluvčí brněnského studia ČT Hana Orošová.

Přehled dílů cyklu Co by kdyby

České země byly monarchií – kdyby v roce 1918 nebyla nastolena Československá republika, ale království a Čechům vládl král.

Štefánik přistál – kdyby Milan Rastislav Štefánik nezemřel v roce 1919 při leteckém neštěstí, ale vítězil v leteckých bitvách druhé světové války.

Československo nepřistoupilo na Mnichov – tento díl cyklu zjišťuje, zda katastrofické důsledky pro národ má spíš válka nebo rezignace.

Hitler vyhrál válku – jaké by byly důsledky vítězství nacistického Německa pro Čechy?

Nebyli odsunuti – co by přineslo soužití Němců a Čechů po druhé světové válce?

Únor nebyl vítězný – byla by nekomunistická 50. léta demokratická, nebo by se k moci dostali stejní, všehoschopní lidé?

Mandelinka zvítězila – přemnožená mandelinka zničila v 50. letech komunistické zemědělství. Tento díl domýšlí hrozby dobové propagandy a ukazuje důsledky vítězství škůdce nad Čechy.

Vypukla třetí světová válka – katastrofický díl cyklu se zamýšlí nad důsledky třetí světové války pro Československo.

Nepřišli – žádné tanky, žádní sovětští vojáci. Jak by se vyvíjely tři životní osudy nebýt okupace.

Komunisté udrželi moc – co by kdyby byla potlačena sametová revoluce a komunisté udrželi moc. Tento díl představuje možnou totalitní současnost.