Hrad v Malenovicích otevře své brány později, čekají ho opravy

Zlín – Na hradě ve Zlíně-Malenovicích začaly největší opravy za poslední desítky let. Dělníci pracují na opravě krovů, střechy, hradní kaple a stropu na blízké hájence. V plánu je také zlepšit dostupnost hradu. Investice dosáhnou celkem 6,5 milionu korun. Kvůli opravám se letos hrad otevře veřejnosti až 6. května.

„Práce se nedaly dělat v zimním období, mimo jiné také kvůli dlouhotrvajícím silným mrazům. Pro malenovický hrad to znamená, že své brány neotevře široké veřejnosti hned 1. dubna, jak je obvyklé, ale až 6. května. To už by měly být nejdůležitější práce hotovy a bude možno zajistit bezpečný pohyb návštěvníků po hradních prostorách,“ uvedl ředitel Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Antonín Sobek. Právě muzeum má hrad pod svou správou.  

Největší rekonstrukce za desítky let sice neznamená, že další práce už v budoucnu nebudou nutné, na hradě ale budou zažehnány nejhorší nedostatky. V havarijním stavu je například hradní kaple z počátku 18. století, které se nyní dostane odborné péče. Po statickém zajištění stavby nastoupí restaurátoři, kteří se pokusí obnovit původní výmalbu svatostánku z 50. let 18. století. 

Kromě kaple čeká stavbaře i výměna krovů a krytiny jak na samotném hradě, tak i na blízké hájence. Některé práce budou podle Sobka pokračovat i po otevření hradu. „Pro výletníky to může být i určité zpestření, když například uvidí v hradní kapličce pracovat restaurátory,“ poznamenal ředitel. 

Loni si malenovický hrad prohlédlo více než 10 tisíc návštěvníků, což bylo o tři a půl tisíce více než v roce 2010. Muzeum chce v dalších letech na hradě vybudovat dvě nové expozice – přírodovědnou „Zvířata na zeměkouli a člověk“, do které umístí předměty ze svých sbírek včetně kostry slona, a archeologickou nazvanou „Otevři zem, odkryj čas“.

Restaurátoři opraví i fresky v kapli
Restaurátoři opraví i fresky v kapli
Více fotek
  • Restaurátoři opraví i fresky v kapli zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/35/3402/340122.jpg
  • Kaple nutně potřebuje statické zajištění zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/35/3402/340123.jpg
  • Stavbaři musí vyměnit shnilé krovy za nové zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/35/3402/340125.jpg
  • Stavební práce oddálí začátek sezóny zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/35/3402/340121.jpg

Malenovický hrad

Malenovický hradHrad byl založen v 2. polovině 14. století moravským markrabětem Janem Jindřichem. Po éře vlády moravských markrabat se majitelé rychle střídali. Dalším dlouhodobějším pánem na hradu a panství byl rod Lichtemburků, který je vlastnil s malou přestávkou až do konce 15. století. 

Hrad byl nejprve přebudován v gotickém slohu, později se dočkal barokních úprav. Posledními majiteli hradu a panství byli příslušníci moravské větve rodu Šternberků. Ti bydleli trvale v Pohořelicích. Malenovický hrad však zůstal sídlem hospodářské správy panství a její úředníci zde i bydleli, proto majitelé pravidelně investovali do údržby i potřebných oprav objektu. V roce 1942 zabrali malenovické panství i s hradem Němci a dali je do nucené správy. V roce 1946 byl hrad zkonfiskován a od roku 1951 slouží k muzejním účelům

Zdroj: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně