Průtah Rychalticemi je kvůli kamionům v havarijním stavu

Hukvaldy - V havarijním stavu je průtah Rychalticemi na Frýdecko-Místecku. Kvůli výstavbě nové rychlostní silnice R48 projíždí obcí už půl roku veškerá doprava z hlavního tahu z Bělotína do Českého Těšína. Na víkend se připravuje už druhá letošní provizorní oprava, kompletní výměna vozovky ale musí počkat až do léta.

Desítky menších i větších výmolů, vyježděné koleje od kamionů na krajnicích a asfalt rozpraskaný na velkých plochách vozovky. Půlkilometrový úsek silnice druhé třídy přes Rychaltice už půl roku ničí zhruba šestnáct tisíc aut denně. První provizorní oprava po zimě přitom dlouhý účinek neměla. Kamiony vytlačily nasypaný štěrk brzy mimo vozovku. V trase původní silnice se staví nová rychlostní komunikace. Vedení Hukvald, pod které Rychlatice spadají, už dříve neprosadilo přesměrování kamionů po dálnici přes Ostravu. Na silnici je kvůli havarijnímu stavu povolena pouze třicetikilometrová rychlost. „Ty vysoké mrazy určitě k narušení té vozovky přispěly, ale z velké části si myslím, že je to hustotou té kamionové dopravy, těch těžkých vozidel, kdy dochází postupně k propadání v některých místech té vozovky,“ říká starosta Hukvald Luděk Bujnošek.

Silnici spravují krajští silničáři, její opravy ale platí stavební firma, která pro Ředitelství silnic a dálnic staví rychlostní komunikaci R48. Definitivní oprava povrchu silnice bude možná až po převedení provozu na zatím rozestavěnou trasu mimo obec. K tomu by mělo dojít nejdříve v červenci.