Autodopravce trápí drahá nafta

Ostrava - Propouštění, prodávání kamionů a snižování platů. Autodopravce v Moravskoslezském kraji trápí zvyšující se ceny pohonných hmot. Může za ně vysoká spotřební daň. Tu ministerstvo financí snižovat nechce.

Tadeáš Barteczek přepravuje zboží po celé Evropě. Poslední dobou ho trápí stále rostoucí cena pohonných hmot. Nevylučuje, že kvůli ní bude propouštět a prodávat část vozového parku. Podobně jako on jsou na tom i další. Firma, ve které pracuje Miroslav Kapoun, řeší stále rostoucí náklady tím, že snižuje platy. „Pro nás tady tato situace, co je v Česku, není nijak jednoduchá, snažíme se vybírat takové destinace pro přepravy, kde tankujeme levněji, jako je Belgie nebo Španělsko,“ řekl.

„Platby za pohonné hmoty tvoří třetinu všech nákladů dopravců, je to samozřejmě velký problém,“ potvrdil mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix.

Vysoké ceny pohonných hmot už pocítili také prodejci automobilů. Podle nich lidé při koupi vozů stále častěji zohledňují jejich spotřebu. Zatímco ceny pohonných hmot stoupají, kvalita zůstává stále stejná. Opravy automobilů, do kterých bylo čerpáno nekvalitní palivo, přitom vyjdou na desítky tisíc korun. Zatímco jsou zástupci autodopravců přesvědčení, že za vysokou cenu pohonných hmot může spotřební daň, podle ministerstva financí za ni může vysoká cena ropy a kurzovní vlivy. Snižovat daň se ministerstvo nechystá.