Některé obce upřednostňují bezpečnostní službu před vlastními strážníky

Stonava - Stonava na Karvinsku si najala bezpečnostní službu. V obci se totiž množí krádeže. Vlastní strážníci by prý byli dražší a státní policie má zase služebnu příliš daleko. Za jeden milion korun ročně bude ochranka hlídat školu, domky, obchody nebo sklady.

Dva muži se psem procházejí dnem i nocí Stonavou. Tak je tomu už skoro tři týdny. Včera zaznamenali první úspěch. V rodinném domě na okraji Stonavy chytili dva muže, kteří se do něj vloupali. Muži oblečení v černých uniformách mohou budit respekt. Takové pravomoci jako policisté ale nemají. „Nesmí tedy používat žádných donucovacích prostředků, jako zbraně a želízka, nesmí řešit přestupky, zadržovat osoby na dobu delší než nutnou pro příjezd policie a nesmí kontrolovat osobní věci,“ upřesnil právník Tomáš Krásný. Pomocí bezpečnostní služby se Stonava snaží zastavit počet krádeží, které v posledním roce stále rostou. Nejbližší policejní služebna je totiž až v sousední Horní Suché. Je to asi5 kilometrůod Stonavy. „Těch policistů je tam jak do mariáše, v nočních směnách se musíme obracet na policii v Havířově, ten stav je kritický,“ říká starosta Stonavy Ondřej Feber. Ministerstvo vnitra ale kritiku stonavského starosty odmítá.

Pouze na služby státní policie se rozhodli nespoléhat také v Bolaticích na Opavsku. Soukromá bezpečnostní agentura hlídá zdejší ulice už přes 10 let. Muži v černém nahradili na přelomu milénia obecní policii. Radní tak mohou srovnávat: služby agentury je vyjdou asi na čtvrtinu nákladů na vlastní strážníky. „Čtyři takoví lidé určitě stojí kolem milionu a půl, což pro menší obce je velká zátěž. Spolupráce s tou bezpečnostní agenturou může stát mezi dvě stě tisíci až půl milionem korun,“ uvedl starosta Bolatic Herbert Pavera.

Vedle Bolatic používají služby ochranky také v nedalekých Štěpánkovicích. Na rozdíl od Stonavy ale jezdí do obou obcí bezpečnostní agentura jen na část týdne.