Nejprve mráz, teď sucho, stěžují si zemědělci na Hané

Olomouc - Zemědělce z Hané trápí výkyvy počasí. V polovině února je postihly silné mrazy. Škody po nich, které teď začali sčítat, půjdou do milionů. Někde jim plodiny holomráz zničil natolik, že je musí dokonce zaorat. Teď, když začali s jarními výsevy, je zase pro změnu trápí sucho.

Zemědělci z Hané počítají škody po silných mrazech beze sněhu. Pětadvacítky je potrápily před měsícem. Těm z Velkého Týnce nejvíc zasáhly právě ozimou pšenici. Počítají, že ztráty budou ve statisících. „Z necelého tisíce hektarů budeme asi 150 hektarů zaorávat,“ potvrdil agronom Zemědělského družstva Agra Velký Týnec Viktor Plachý.

To farmáři z nedalekých Nových Dvorů tvrdí, že u nich na podzim zaseté plodiny přečkaly zimu lépe. Na třinácti stech hektarech polí se podepsaly nejvíce na řepce. „Těmi mrazy na 90 procent došlo k popraskání kořenové kůry, tam se můžou dostat plísně, houbové choroby, ještě můžeme být překvapeni,“ obává se ředitel Agrární komory Olomouc Miloš Porč.

 

Kvůli suchu teď mají zemědělci obavy, že jim budou špatně vzcházet i jarní plodiny. Práce na polích jsou totiž právě teď v plném proudu. Zda se ztráty zemědělců promítnou i do výkupních cen, zatím není jasné. Přesně vyčíslené škody budou mít farmáři na konci května.