Hodonínská galerie vystavuje obrazy Jaroslava Pecky

Hodonín – Výstavu lužického rodáka a malíře Jaroslava Pecky otevřela Galerie výtvarného umění v Hodoníně. Ačkoli už 60 let žije v Praze, rodné Slovácko jeho tvorbu ovlivnilo svým folklorem. Lidé budou mít možnost seznámit se s jeho celoživotním dílem. Výstava bude přístupná do 27. května.

„Moje tvorba se mění. Jiná je tvorba v osmnácti, ve třiceti a v padesáti,“ shrnuje Jaroslav Pecka. Co zůstává, je abstraktnost a barevnost jeho děl, důraz na nálady. Jaroslav Pecka si zakládá na fantazii a originalitě.

Jeho původní představa o tom, jak bude malovat, byla úplně jiná. „Chtěl jsem malovat krajiny, ale nakonec jsem v Praze malířství studoval u Františka Muziky. U něj to bylo úplně něco jiného, protože on byl znalec písma a na začátku mně to nevyhovovalo, protože já jsem chtěl malovat, ale ono to nešlo. Ale za čas jsem podlehl jeho názoru a to do dneška ve mně zůstalo,“ popsal malíř. 

Jeho tvorba je řadě lidí zcela neznámá, to se nyní hodonínská galerie rozhodla změnit. „Snažíme se představovat významné osobnosti regionu. Pan Pecka sice žije dlouhou dobu v Praze, ale pochází odsud. Snažíme se zachytit jeho vývoj, tvorbu od rané po současnou. Máme tady obrazy tematické, snové, ale i několik portrétů,“ řekl ředitel Galerie výtvarných umění Hodonín Josef Fantura.

Malování je moje láska, říká malíř

V poslední době musel malování kvůli zdravotním problémům odložit. „Manželka i syn mi říkají – hele, ty už nebudeš malovat, už máš léta. Ale já jím říkám, že budu zase malovat, ale až budu mít zase trošku klidu. Nejde malovat jen tak, malování se musí promyslet,“ dodal malíř.