Kostelní zvony opět nahradili hrkači s řehtačkami

Jižní Morava/Zlínsko - Na Moravě má Velký pátek svůj neodmyslitelný zvuk. Kostelní zvony, které podle církevní tradice „odletěly do Říma“, utichají a nahrazuje je hlučné klapání a hrkání. Obvyklá zvuková kulisa Velikonoc nechybí ani letos v mnoha vesnicích Zlínského a Jihomoravského kraje.

Klepači, hrkači, klepotáři, vrkači, řehtači nebo drkači – říká se jim různě. Přestože s řehtačkami dovedou udělat pořádný rámus, obyvatelé moravských vesnic je nevyhánějí, ale naopak nadšeně vítají ve svých domovech. Chlapci chodí dům od domu, zpívají církevní písně a přejí obyvatelům požehnané velikonoční svátky. Lidé je za to odměňují sladkostmi nebo pár drobnými.

Štáb České televize dnes doprovázel klepače ve Hvozdné na Zlínsku, kde tuto tradici udržují už desítky let a ručně vyrobené řehtačky si místní předávají z generace na generaci. Skupinka hochů je zde velice rozmanitá - nejmladšímu je pět, nejstaršímu sedmnáct.


Klepat se začíná vždy na Zelený čtvrtek v pět hodin odpoledne, na Velký pátek vycházejí chlapci do ulic až čtyřikrát. Přivstat si přitom musí už na pět hodin ráno. V 15 hodin pak při klepání odříkávají říkanku „O třech hodinách, umřel Kristus Pán.“

Zvuk hrkaček utichá až o Bílé sobotě, kdy se podle církevní tradice vrací zvony zpět z Říma a malých pomocníků už tak není třeba. Alespoň se můžou plně věnovat pletení pomlázky z čerstvého vrbového proutí, aby jim jejich milé, kamarádky, sestry či maminky do roka „neuschly“.