Lounští rodáci hostili Jiřinu Fikejzovou

Na květnové setkání členů lounské pobočky Rodáků a přátel Loun byla pozvaná dr. Jiřina Fikejzová, významná česká textařka, hudební scenáristka, ovšem  také i výborná sportovkyně. Narodila se v Lomu u Mostu, takže rodačka z Loun není, ale vztah k městu přeci jen má. A velice bouřlivé přivítání v městské knihovně dávalo tušit, že i dnes má v Lounech mnoho přátel. Jiřina Fikejzová zde totiž studovala gymnázium, bydlela v Lounech celých 7 let a její otec dokonce v Maroldově ulici postavil dům.

V průběhu setkání se hovořilo nejen o tom jak se skládají písničky, sem tam padl i nějaký ten klep o té či oné zpěvácké osobnosti… Elegantní a dokonale vystupující dáma vzpomínala i na gymnázium, kde působila ve studentské kapele a dokonce nahráli i jednu písničku na gramofonovou desku.

Na textařskou práci vzpomínala nejvíce na Juditou Čeřovskou, Hanu Hegerovou a Marii Rottrovou. A na dotaz, jakého svého textu si nejvíce považuje, bez rozmýšlení uvedla písničku To mám tak ráda, kterou nazpívala právě Marie Rottrová. Mimochodem, za svoji čtyřicetiletou kariéru napsala Jiřina Fikejzová 230 textů. „Mám ráda český jazyk, snad proto mě otextování jedné písničky trvalo občas déle, než bylo či bývá zvykem“, dodává uznávaná textařka. Je zajímavé, že dodnes používá k psaní obecně výhradně psací stroj Olympie, který dostala k maturitě! Tedy žádný počítač!

Před několika roky pověsila psaní textů na věšák, ale po letech „zásadního“ odmítání udělala nedávno výjimku. Hana Hegerová ji přesvědčila, aby ještě otextovala jeden krásný francouzský šanson. Stalo se, vznikla krásná písnička Indiánské léto v Paříži, jenže Hana Hegerová mezi tím onemocněla a přestala zpívat, no, snad se i tato písnička ještě natočí…

Ladislav Bába, Louny

/*json*/{"map":{"lat":50.369116652097,"lng":13.824920654297,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.365612767279,"lng":13.808441162109,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/