Lidé v Třinci riskují své životy

Třinec - Lidé v Třinci riskují životy. Stovky občanů si denně krátí cestu přecházením přes koleje v místech, která k tomu nejsou určená. Za poslední čtyři roky už na tamních kolejích vyhaslo sedm lidských životů. V Třinci kvůli tomu zasedal krizový štáb. Na řadu tak přicházejí i sankce.

Děti, důchodci i lidé s koly nebo kočárky. Ti všichni dávají na cestě do školy nebo na nákup v sázku svůj život. Železnici, která vede centrem města, si totiž pletou s chodníkem a přecházejí ji, kde se dá. „Byli jsme zděšeni, protože v tom kilometrovém úseku je tady asi jedenáct takových míst,“ potvrdila starostka Třince Věra Palkovská. Lidé přecházejí trať hlavně v místech, kde byl ještě loni železniční přejezd a obyvatelé města se díky němu mohli nejkratší cestou dostat z jedné městské části do druhé. A zvykli si na to. Příští rok na podzim se tam otevře nový podjezd pod tratí. Lidé už dávno volají po provizorním nadchodu. „Deset milionů korun na půl roku nebo na rok by těžko uhradil někdo ze svých prostředků, ať už je to město, kraj nebo SŽDC,“ tvrdí ale Věra Palkovská.

Nebezpečí ale roste. Mezinárodní trať totiž prošla modernizací a ta dovoluje zvýšit rychlost vlaků ze současných 100 na160 kilometrůza hodinu. „Vlak má brzdnou dráhu tisíc metrů i více a strojvedoucí v těchto situacích moc možností, jak zabránit střetu, nemá,“ upozorňuje ředitel Drážní inspekce Petr Maikranz. Od roku 2008 došlo na trati mezi Třincem a Bystřicí k devíti střetům osob s jedoucím vlakem. Sedm z nich bylo smrtelných. Město chce proto své občany tento rozmar odnaučit, a to jak přednáškami na školách, tak pokutami. Hazardérům, které přímo při činu chytí policejní hlídky, můžou hrozit pokuty v řádech tisíců korun.