Hasiči dostali požár u Bzence pod kontrolu, střídá se jich 500

Bzenec (Hodonínsko) - Už třetí den bojují hasiči s požárem lesa mezi Bzencem, Strážnicí a Ratíškovicemi. Včera odpoledne se jim ho podařilo dostat pod kontrolu. Oheň byl uzavřen na ploše 200 hektarů, dál už se nešířil. Přesto se hasiči obávají, aby se nevrátil do korun stromů. Na dnešní den totiž meteorologové předpověděli větrné počasí. Hasiči, jichž se při hašení střídá 500 ze sedmi krajů a deset jednotek dokonce ze Slovenska, nyní likvidují doutnající kořeny a hrabanku, prohrabávají půdu a prolévají ji vodou. Kvůli úpravám terénu je na místě i speciální hasičský tank. Požár získal neslavné prvenství největšího boje s ohněm na Moravě za posledních patnáct let.

Do akce bylo postupně povoláno 117 jednotek hasičů z Jihomoravského, Olomouckého a Zlínského kraje. O pomoc byli požádáni také jejich kolegové z Jihočeského, Středočeského a Královéhradeckého kraje. Plzeňští a středočeští hasiči dopravili na místo zásahu dvě velkokapacitní čerpadla, která přivádí potřebnou vodu z řeky Moravy. Doprava vody tak probíhá na vzdálenost přibližně čtyř kilometrů. Včera na místě zasahovaly tři policejní vrtulníky, dvě speciální letadla a armádní vrtulník W-3A Sokol.

„Hořely především suché větve, jehličí. Celé podloží lesa je velmi vyschlé. Všechny zasažené oblasti musíme prolít, prokopat a zaházet,“ popsal práci hasičů Červenka. Přesto včera kolem 21. hodiny už nebyly viditelné žádné plameny. Likvidace požáru i tak může trvat několik dní, přesněji si hasiči konec akce netroufají odhadnout. Navíc se obávají, aby se ložiska znovu nerozhořela, neboť meteorologové na dnešní den hlásí opět větrnné počasí. Vítr některá místa znovu rozdmýchal. „Nejde o rozšiřování, ale některá místa se znovu rozhořela. Hasit nám pomáhají dva vrtulníky. Zhruba 200 hasičů na místě chodí, hledá a hasí ohniska, místo proléváme vodou,“ popsal mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Na hasiče doléhá únava, řada z nich je na místě více než 24 hodin. Jedním z nich je například Jaroslav Michna z jednotky ze Žeravic. „Je to vyčerpávající, je tady velké vedro, všude se pohybujeme pěšky. Zásah je hodně náročný. Největší problémy nám dělá vítr, kvůli němu se velmi rychle mění ohniska požáru,“ popsal. Tak náročný zásah si ale nikdo z hasičů nepamatuje.

Hasiči neustále řeší problémy s nedostatkem vody. Hasičské vozy ji musí dovážet úzkými písčitými cestami. V terénu s písčitými dunami už zapadlo několik hasičských aut. „Když cisterna zapadne, tak se za ní hned vytvoří kolona dalších deseti. Požádali jsme o pomoc speciální jednotku z Hlučína, která má k dispozici požární a vyprošťovací tank,“ vysvětlil Červenka. S hašením požáru bude pomáhat také nakladač, který bude odrýpávat hlínu.

Složitá je také orientace hasičů v hustém porostu. „Je těžké se tam otočit s velkým vozidlem a vrátit se zpátky na správnou cestu, pokud někdo netrefí odbočku,“ popsal komplikace při zásahu starosta Bzence Pavel Čejka (KDU-ČSL).

Podobné problémy měl ve čtvrtek v noci i štáb České televize – zážitky redaktorky Gabriely Sluštíkové si můžete přečíst na konci článku.


S požárem bojují hasiči na čtyřech místech. Rozpoutal se v jedné z nejvyprahlejších oblastí republiky nazývané Moravská Sahara. Jde o lokalitu podobnou skutečné poušti, která se rozkládá na sto hektarech. Tvoří ji duny navátých písků. Aby se co nejvíce ztížilo jejich rozšiřování, byl na okrajích před desetiletími vysázen les. Právě jeho značná část je nyní v ohni.

„Požáry jsou u nás časté. Přes tuto vyprahlou oblast vede železniční trať Přerov-Břeclav. V létě jiskry od kol vagonů zapalují porost. Tak velký požár jako nyní jsme tady ale léta neměli. Příčina požáru je ale pravděpodobně jiná, protože ohnisko vzniklo na jiném místě,“ upřesnil Čejka.

do boje s ohněm se zapojili i bzenečtí dobrovolní hasiči, kteří zde strávili už druhou noc. Velení hasičského sboru jednotky průběžně střídá, aby si hasiči mohli odpočinout. „Hasiči nás požádali o dodání dvou stovek balíků vody a jídla. U rekreačního střediska Littner si postavili stan, ve kterém hasiči mezi zásahy odpočívají,“ uvedl Čejka. Požár byl lokalizován v přibližně čtyřkilometrové vzdálenosti od Bzence, takže nijak neohrožuje obyvatele města.

Hodonínská policie na místo povolala speciální pořádkovou jednotku z Brna, která střeží všechny příjezdové cesty k požárům a koordinuje dopravu. „Na některých místech jsou problémy se zvědavci. Důrazně je proto žádáme, aby hasičům neztěžovali práci,“ řekl mluvčí hodonínské policie Petr Zámečník.

Video Podívejte se na záběry z místa požáru
video

Podívejte se na záběry z místa požáru


/*json*/{"map":{"lat":48.947308028647,"lng":17.230682373047,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":48.942798261144,"lng":17.243041992188,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Zážitky redaktorky Gabriely Sluštíkové z natáčení

Z redakce vyrazila kolegyně ze zlínské redakce Gabriela Sluštíková kolem šesté hodiny večer. „Věděli jsme, že hoří les na velmi rozsáhlé ploše, ale jak to tam přesně vypadá, jsme zjistili až na místě,“ začala svoje vyprávění redaktorka. Komplikace nastaly hned po příjezdu – hasič, který hlídal jednu z příjezdových cest, je odmítal vpustit do lesa. „Říkal, že je to nebezpečné, ale po přemlouvání nám aspoň poradil, kudy to ještě můžeme zkusit,“ vyprávěla Gabriela.

Štáb proto zamířil k vojenské střelnici, kde je další cesta do srdce hořícího lesa. „Byla tam sice značka zakázaný vjezd, ale neměli jsme jinou možnost. Potřebovali jsme ten požár natočit, a tak tam kolega-kameraman vjel,“ pokračovala. Za pár desítek metrů narazili na muže s terénním autem. „Řekl nám, ať jedeme za ním, že nás dovede k tomu požáru. Byli jsme rádi. V lese byla spleť desítek cest a my nevěděli kudy kam. Jenže místní terén je nezpevněný a při cestě do kopce jsme zapadli v písečných dunách. Žádné vybavení jsme s sebou neměli, a tak nám nezbylo nic jiného, než auto vyhrabat vlastními rukama. Bylo to hrozné,“ popsala vlastní beznaděj Gabriela.

Při cestě zpátky se na úzké cestě potkali s hasičským vozem. „Bylo to tam úzké, že by byl problém se tam vyhnout i s cyklistou. Tak volant kolega-kameraman bleskurychle strhl do lesa. Naštěstí se nikomu nic nestalo. Ale já už jsem byla zoufalá,“ řekla s patrnou únavou v hlase Gabriela. Štáb znovu objížděl okolí lesa a pokoušel se dostat někudy dovnitř. Kvůli desítkám zvědavců ale policie všechny cesty hlídala a kromě hasičů dovnitř nikoho nepustila. Na „place“ tak redaktorka s kameramanem strávili už několik hodin, ale plameny ještě ani nezahlédli.

„Vrátili jsme se na to původní místo a nakonec jsme se dostali ke krizovému štábu, který sídlil v rekreačním středisku. Konečně jsme se dostali na místo, kde byli hasiči, policisté, získala jsem první rozhovor. Do lesa nás ale nepustili s tím, že je to příliš nebezpečné,“ uzavírá Gabriela vyprávění. Z Bzence zpátky do redakce vyrazili až kolem půlnoci.


Od poloviny března hasiči zasahovali u stovek požárů lesů a trávy

Mimořádně teplé a suché počasí posledních dvou měsíců je důvodem desítek požárů, k nimž hasiči denně vyjíždějí. Značnou část požárů zavinila neopatrnost lidí, například při pálení trávy. „Požáry travnatých ploch mají kromě rizika zranění lidí a ztrát na majetku také ekologické dopady při úhynu živočichů,“ upozornil před časem mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid. 

Mezi největší zásahy patřily zásahy v Bučovicích na Vyškovsku, v Lomničce u Tišnova nebo ve vojenském prostoru Březina u Podivic. V Bučovicích hořelo devět hektarů lesa. Stejně jako u Bzence i tam vzplál suchý porost. Čtrnáct jednotek hasičů likvidovalo požár dvou hektarů lesa v Lomničce u Tišnova. Tady rozsáhlý požár nezpůsobila lidská neopatrnost, ale bílý fosfor, který za slunečných dnů sám vzplane. Deset hektarů lesa vzplálo na konci dubna ve vojenském prostoru Březina. Hašení ve střežené zóně znamenalo pro hasiče nepříjemnou komplikaci – kvůli rušičkám signálu spolu zpočátku nemohli komunikovat přes vysílačky. Ačkoliv se hasičům podařilo požár uhasit, o několik hodin později plameny znovu vzplály na ploše o velikosti 1,5 hektaru. I sem museli hasiči dovážet vodu v cisternách a při zásahu pomáhal také vrtulník se speciálním vakem.

Nejrozsáhlejší lesní požáry za 10 let:

  • 26. dubna 2003 – požár 10 hektarů ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá likvidovalo 12 hasičských jednotek a letadlo
  • 8. června 2003 – u Vysokého Sněžníku na Děčínsku hořelo zhruba 30 hektarů, zasahovalo 11 hasičských jednotek a letadlo
  • 14. srpna 2003 – oheň zachvátil 16 hektarů a 2,5 hektaru rašeliniště u Nových Hradů na Českobudějovicku, bojovalo s ním 10 jednotek
  • 23. srpna 2003 – lesní požár vypukl v blízkosti Staré Boleslavi, postihl asi 10 hektarů
  • 22. července 2006 – dvacet hektarů lesa poničil oheň v Českém Švýcarsku, hasiči s ním bojovali několik dnů
  • 28. dubna 2012 –  v oblasti Jamník v katastru obce Staré Hamry na Frýdecko-Místecku zaniklo v plamenech deset hektarů lesa, s ohněm bojovalo přes 30 hasičských jednotek, vrtulníky a letadlo
  • 25. května 2012 – požár u Bzence postihl území 200 hektarů, desetkrát větší než kterýkoli z předchozích ohňů, 70 jednotek ho likviduje už druhý den