Ostravská univerzita postaví výzkumné centrum za 400 milionů

Ostrava - Nové zázemí pro výzkum za téměř 400 milionů korun bude mít do dvou let Ostravská univerzita. V areálu Lékařské fakulty v Ostravě-Vítkovicích vznikne speciální výzkumné centrum pro rozvoj lékařských a přírodovědeckých oborů. Většinu nákladů pokryje dotace z Evropské unie.

Chátrající budova bývalého gynekologicko-porodnického pavilonu. Téměř 15 let je opuštěná. Nevyužívaných devět tisíc metrů čtverečních už brzy projde modernizací a nabídne prostor pro desítky nových laboratoří a učeben. „Bude to hlavní centrum lékařské fakulty, které bude zabezpečovat výzkumnou kapacitu, ale i výukovou kapacitu pro studenty zejména všeobecného lékařství,“ prozradil rektor OU Jiří Močkoř.

Téměř čtyřistamilionový projekt je největší investicí Ostravské univerzity za poslední roky. Svým rozsahem předčí vybudování zázemí Lékařské fakulty a dokonce i dostavbu té přírodovědecké. „Je to klíčová investice pro rozvoj těch oblastí, které tady tento region potřebuje – medicína, biomedicína, vazba na přírodovědné obory,“ myslí si Jiří Močkoř.

 

Nové centrum bude sloužit nejen lékařům, biologům nebo biofyzikům, ale i matematikům a sociologům. Přestavba budov bývalého gynekologicko-porodnického pavilonu začne v létě. Výzkumné centrum by tady mohlo fungovat už v roce 2014.