Štáb National Geographic přijel do Brna natočit mravčíka skalního

Brno - Mravčík skalní - nenápadný pavouk podobný mravencům se stane hlavním hrdinou natáčení štábu National Geographic v Brně. Strategii pavouka, který se maskuje jako mravenec, popsal arachnolog Stano Pekár z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Výsledky svého výzkumu publikoval už dříve v prestižním časopise American Naturalist a dostal se s ním i na stránky Science. 

Kdyby ostatní mravenci zjistili, že jde ve skutečnosti o pavouka, zabili by ho. Jeho obranné chování natočil Stano Pekár už několikrát na svou příruční kameru.

„Okamžik útoku, kousnutí se odehraje tak rychle, že to lidské oko nepostřehne. Záběr proto musíme mnohonásobně zpomalit,“ říká režisér John Cullum. K vybavení filmařů proto patří vysokofrekvenční kamera nazvaná Phantom. Je schopna zachytit až 1500 snímků za vteřinu.

Tentýž pokus natáčela v Brně před osmi lety televize BBC. Tenkrát neúspěšně. Ani filmaři z National Geographic dnes neměli štěstí. Štáb ale má dost času – v Brně zůstane celý týden.

Stano Pekár patří mezi přední české a slovenské arachnology. Pavouky studuje třicet let. Za tu dobu publikoval přes sto dvacet odborných prací.