Ministr Chalupa lákal lidi do jeskyní

Olomouc - Přilákat více návštěvníků do jeskyní v České republice chce nová kampaň ministerstva životního prostředí, kterou dnes v Mladečských jeskyních na Olomoucku odstartoval ministr Tomáš Chalupa. Akce potrvá celý měsíc a lidem nabídne řadu přednášek, výstav a dalších zajímavých akcí.

Největší význam jeskyní netkví v krápnících, ale v obrovském množství vykopávek. Bylo v nich objeveno nejstarší pohřebiště cromagnonského člověka v Evropě. Žil tam před 31 tisíci lety. Mladečské jeskyně ročně navštíví 20 tisíc lidí. Cílem kampaně je, aby se tento počet zvýšil. „Je to program zaměřený na návštěvníky z celé země, chceme jim ukázat, že máme 14 zpřístupněných jeskyní,“ uvedl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

 

Areál má nedávno za sebou rozsáhlou rekonstrukci za 26 milionů korun. Místní si od toho slibují, že obnova přiláká více turistů a tím se zvýší i zájem podnikatelů. „Jsme rádi za každou dobrou investici do obce, která by nám přinesla peníze do rozpočtu,“ řekl starosta Mladče Václav Arnoš. Investice do jeskyní nekončí. Expozice se rozšíří – její autoři chtějí co nejvíce přiblížit život cromagnonských lovců. Plánují například projekce na stěnách.