Majitel opravil historickou sýpku v Blansku

Blansko - Do nově zrekonstruované sýpky v centru Blanska budou moci od července i turisté. Řemeslníci už dokončují práce na interiérech, které budou sloužit jako pivotéka, restaurace a penzion. Přestože byla oprava zejména kvůli podzemním vodám značně problematická, novému majiteli Vlastimilu Chládkovi se i přesto podařila. Památkáři jeho snahu zachránit jednu z mála historických budov v Blansku hodnotí jako velmi povedenou.

Sýpka byla kdysi součástí statku u blanenského zámku, v 70. letech však ostatní hospodářská stavení zbourali a barokní stavba se proměnila v pohostinské zařízení. Od té doby chátrala. Nový majitel Vlastimil Chládek koupil sýpku od města na konci roku 2010. Blansko se jí snažilo zbavit kvůli nekončícímu řetězci oprav. Na kompletní rekonstrukci radnice nikdy peníze nesehnala. S radikální přestavbou tak začal až Chládek. 

„Tato stavba je ódou na klenby, jsou jich desítky,“ popisuje budovu Vlastimil Chládek. Právě zachování historických kleneb oceňují i památkáři.

Podobné citlivé a velmi vydařené přestavby se loni dočkal také areál Café Fara v Klentnici, který získal v uvozovkách českého Oskara pro architekty za nejlepší rekonstrukci.

Sýpky jako nechtěné dědictví

Co s historickými sýpkami? Tuhle otázku si kromě Blanska kladla řada dalších měst v regionu. Historické sýpky bývají často i památkově chráněné. Je obtížné pro ně najít v dnešní době využití, a tak řada z nich chátrá. Na rozdíl od historických staveb – jako jsou zámky – nemají potenciál přitáhnout návštěvníky samy o sobě. Jejich přebudování k jinému využití komplikují a prodražují požadavky památkové ochrany. 

Břemenem je sýpka například pro Kostelec na Hané, kde si město s barokní památkou neví rady. V obecním rozpočtu na její opravu nejsou peníze a podnikatelé doposud o sýpku zájem neměli kvůli jejímu statusu památky. Kostelec proto požádal Ministerstvo kultury o její odpamátnění, s žádostí ale neuspěl. Zastupitelé z Miroslavi na Znojemsku zase odmítli převzít zchátralou sýpku od soukromého investora. Ten ji chtěl městu zadarmo věnovat poté, co neuspěl s plánem vyvézt historické dřevo z objektu do Rakouska na opravu tamních památek. Tento postup úřady zablokovaly. 

Naději má naopak památkově chráněná sýpka ve Velkých Pavlovicích. O její záchranu by se měl postarat soukromý investor, jenž chce sýpku přestavět na kongresové centrum a hotel.