Ucpanej systém zahájil ostravskou divadelní přehlídku Dream factory

Ostrava - Elitu současného české činohry přivedl do Ostravy divadelní festival Dream Factory. Čtvrtý ročník jedné z nejvýznamnějších akcí severní Moravy pro diváky připravil na tři desítky představení. Letos poprvé potrvá celých sedm dní.

Špičkové herecké výkony, inscenace ověnčené prestižními trofejemi nebo nominacemi na cenu Alfréda Radoka, Thálii nebo cenu Divadelních novin. Letošní ročník Dream Faktory zahájilo Dejvické divadlo. Jeho úspěšná černá komedie „Ucpanej systém“ zavedla diváky do života štamgastů jedné skotské hospody.

„Tvrdíme, že to je nejsprostší divadlo, jaké se kdy v Česku hrálo. Ptali se mě novináři po premiéře, jestli si myslím, že takoví lidé u nás existují. Myslím, že, bohužel, asi sedmdesát procent národa je taková,“ říká herec Dejvického divadla Hynek Čermák.

Dream Faktory je i letos továrnou, která plní sny především divákovi. Představení festivalu jsou každoročně vyprodaná do posledního místa.

„Většinou se v Ostravě objevovaly inscenace zaměřené na diváka, který si rád oddechl, odpočinul, zasmál se. Přinášíme alternativu, divadlo, nad kterým člověk může přemýšlet,“ vysvětluje ředitel festivalu Tomáš Suchánek.

Specifikem je využití industriální památky Dolu Hlubina. Letos budou soubory hrát v kamenolomu, na špici, v podzemí, v plenéru, v „kupelkách“ a v šapitó.

„Když se řekne industrial, tak pražské soubory si představí tamní Meet factory. Netuší, že ten ostravský industriál je industriál se vším všudy, že tam nejsou ani sprchy,“  upozorňuje ředitel festival.

Nejlepší současné inscenace letos doplní besedy, koncert Lenky Dusilové a také divadelní vlak na trase Ostrava – Český Těšín.