Čeští policisté budou pomáhat fanouškům na EURU 2012

Ostrava - Českým fanouškům budou na Euru 2012 v Polsku pomáhat i čeští policisté. Již dnes odpoledne odcestovalo do Wroclavi padesát policistů z Moravskoslezského kraje. Beze zbraní, zato s dobrou znalostí polštiny budou připraveni poradit nebo v případě problémů zprostředkovat spolupráci s polskou policií.

Policista Miroslav pracoval několik let jako řidič zájezdového autobusu a Polsko zná jako svoje boty. Teď veze na Euro 2012 své kolegy z celého kraje. Většina z nich umí polsky. „Bydlím pět set metrů od hranic a mám kamarády Poláky, takže polsky bych se měl domluvit a i velice dobře rozumím,“ říká. Žádné tonfy a samopaly, policisté si s sebou vezou pouze běžnou uniformu. Když nebude fanoušek moci najít cestu na stadion nebo bude okraden, pomohou mu. Kdyby došlo na vážnější situaci, zakročí polští kolegové.

„Vždycky budeme v hlídce s nějakým polským policistou, vlastně právní věci budou zajišťovat polští kolegové, a když bude potřeba, tak my budeme tlumočit a pomáhat jim z naší strany,“ upřesnil Miroslav.

„Je mezi nimi i jedenáct policistů z antikonfliktního týmu, kteří jsou právě na takové situace školení,“ dodala mluvčí PČR MS kraje Soňa Štětínská. Cesta do Wroclavi trvá od hranic asi dvě hodiny. Čeští policisté budou fanouškům připraveni pomáhat až do soboty.