Strážníci začali udělovat pokuty za pouliční prodej

Brno – Už téměř dva týdny by Brňanům v městské části Brno-střed neměl nikdo nabízet výhodnější tarif či životní pojistku. Od prvního června totiž začal platit nový tržní řád zakazující pouličním prodejcům oslovovat kolemjdoucí a nabízet jim zprostředkování různých služeb. Výjimkou jsou pouze prodejci květin a charitativních předmětů. Nyní začali strážníci pokutovat každého, kdo nařízení porušuje.

Pokutu zaplatil strážníkům při pondělní obchůzce centra města pouze jeden člověk. Ačkoliv tvrdil, že o nařízení nevěděl, na stejném místě byl na zákaz upozorněn už předešlý den. „Vím o novém tržním řádu od včerejška, ale chtěl jsem zboží doprodat,“ uvedl pokutovaný Miroslav Cetl.

Minulý měsíc oslovovali kolemjdoucí ještě desítky prodejců. Ti zpravidla uváděli, že o novém tržním řádu neví. Na začátku června řešili strážníci situaci pouze varováním. Nyní už udělují pokuty. „Ze začátku jsme respektovali, že někteří o nařízení ještě nevěděli. Nyní už ale uplynula dostatečně dlouhá doba, aby se s ním seznámili, takže přistupujeme k pokutám,“ řekl mluvčí brněnských strážníků Pavel Šoba. Maximální výše sankce je tisíc korun. Počet prodejců v ulicích ale v posledních dnech razantně poklesl.

K rozhodnutí zakázat pouliční nabídku služeb a zboží vedl pracovníky radnice Brna-střed narůstající počet stížností. „Množily se nám stížnosti lidí, kteří jsou takto obtěžováni nějakými prodejci. Proto se městská část rozhodla zakázat pouliční prodej na celém svém území,“ vysvětlil krok Brna-středu mluvčí Roman Burián.

Řada prodejců s krokem radnice nesouhlasí. „Není na tom nic pozitivního. Brno nám tím bere práci. Pokud můžu mluvit za naši skupinu, tak my určitě nikoho neobtěžujeme. A pokud někdo neumí říct ne, tak by měl raději zůstat doma,“ řekl už dříve Adam Krchňáček, jenž v podchodu zprostředkovával služby mobilního operátora.

Brňané zákaz většinou uvítali. „Jsem ráda, že už mě nikdo nebude zastavovat. Každý den mě někdo oslovoval s nabídkou internetu, výhodného paušálu či kosmetiky,“ uvedla Radka Puščiznová.

Lidé si ale nadále mohou koupit na ulicích mimo historické centrum města květiny. Zákaz také neplatí pro charitativní organizace s povolenými dobročinnými sbírkami. Nový tržní řád se tak nedotkne například prodejců časopisu Nový prostor.