Cyklisté pomáhají malým onkologickým pacientům

Opava - Pomoci dětem s onkologickým onemocněním vrátit se po léčbě zpátky do normálního života. O to se snaží projekt Na kole dětem. Založil ho Josef Zimovčák, který teď na svém historickém kole projíždí napříč republikou. Dnes se vydal z Bruntálu do Opavy.

Bruntálské náměstí, osm hodin ráno. Josef Zimovčák v čele cyklistického pelotonu zahájil devátou etapu charitativní akce Na kole dětem. Cílem projektu je pomoci dětem s onkologickým onemocněním. Těm, které mají léčbu úspěšně za sebou, zaplatí peníze z projektu rekondiční pobyty. „Mají za sebou hrozná traumata, takže my se jim snažíme zpříjemnit tu cestu toho návratu do normálního života,“ říká organizátorka akce Martina Střížová. Cyklisté ujedou ve 14 etapách téměř dva tisíce kilometrů a navštíví 423 měst v České i Slovenské republice. Přidat se může každý. „Připojil jsem se, protože jsem sám onkologický pacient a chtěl jsem nějak ukázat, že i s tímhle onemocněním prostě jde fungovat a jde sportovat,“ prozradil účastník akce Jan Bicek.

Kolem Slezské Harty, za plného provozu a pod dohledem policistů dojel peloton do Opavy. Tam už čekala další známá tvář projetu – trojnásobná mistryně republiky v krasojízdě Martina Štěpánková. „Moc se mi líbí, že je to sportovní projekt že je to pro onkologicky nemocné děti, proto jsem neváhala ani chvilku a aspoň v rámci toho, co umím já, se snažím pomáhat,“ řekla.

Z Bruntálu do Opavy dorazil peloton zhruba za dvě hodiny. Po krátké přestávce se pak vydal do cíle dnešní etapy – Rožnova pod Radhoštěm.