Nové sociální služby na Jesenicku

Vápenná - Lidé z Javornicka a Žulovska se dočkají nových sociálních služeb. Obří projekt za 25 milionů korun tu rozjíždí obec Vápenná. Počítá s podporou nízkoprahových center pro děti, s terénním programem nebo dluhovým poradenstvím. Za své aktivity ji ale některé okolní vesnice kritizují. Projekt jim prý nic dobrého nepřinese.

17 pracovních míst – to je první viditelný přínos nového projektu. Další mají následovat. V podobě poraden, terénních služeb nebo volnočasových center. Cílovou skupinou jsou sociálně slabí z širokého okolí, nezávisle na etniku. „„Já si myslím, že místním lidem nejvíce pomůže to, že naše poradny budou přímo u nich v obci,“ řekla Jana Vrbovská z občanského sdružení Darmoděj. V regionu je dlouhodobě vysoká nezaměstnanost a lidé se čím dál častěji topí v dluzích. „Na Jesenicku je každý desátý člověk vystaven exekuci a z těchto lidí málokdo ví, jak se zachovat, jak vyhlásit osobní bankrot,“ uvedl starosta Vápenné Leoš Hannig. Nové sociální služby se rozjíždějí například v Uhelné a Javorníku. Tamní zastupitelé ale už dříve vyjádřili svou nespokojenost. A i přes jejich nesouhlas se v projektu pokračuje. „Zasahuje nám sem někdo cizí a rozhoduje o našem území,“ tvrdí starostka Javorníku Irena Karešová.

Vápenná ale oponuje. Impuls k realizaci projektu přišel zvenčí, od úřadu vlády. Vápennou zvolila pro její bohaté zkušenosti s čerpáním evropských peněz. „Potřebnost pomoci sociálně vyloučeným v těchto oblastech ministerstvo nezpochybňuje, vyplývá i z podrobné analýzy, kterou máme k dispozici,“ vyjádřila se mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová. Oproti Javorníku a Uhelné, v Kobylé nad Vidnavkou nové sociální služby podporují. Přímo nad obecním úřadem otevřou nízkoprahové centrum pro děti. Stejně jako ve Vápenné.

Vápenná zatím získala jen polovinu peněz. Na dalších 25 miliónů korun stále čeká. Za ně se má opravit bývalý místní zámeček.