Kopytovští hasiči bojují za svou další existenci

Bohumín - Rušno bylo na zasedání zastupitelstva v Bohumíně kvůli nedávno zrušené výjezdní hasičské jednotce v bohumínské osadě Kopytov. O možnost další existence přišli na zastupitelstvo bojovat i sami hasiči.

„Tato záležitost je už uzavřena a byl bych rád, kdyby to takto už všichni pochopili.“ Tak uvedl starosta Bohumína Petr Vícha debatu na téma zrušení hasičské jednotky, ke kterému došlo k 30. dubnu. Důvodem byl podle hasičů podvod města s cisternou, na který hlasitě upozornili a pro který prý mají doložitelné důkazy. „Já jsem si ověřoval za zády města informaci a skutečnost na ministerstvu životního prostředí. Do týdne jsem byl odvolán jako velitel jednotky a vzápětí přišel návrh na zrušení výjezdové jednotky na zastupitelstvo,“ tvrdí bývalý velitel hasičské jednotky v Kopytově František Mlynkec. Zastupitelé města tvrdí, že jde o nedorozumění a změněné podmínky na ministerstvu. Jednotku zrušili kvůli vysokým nákladům a nerespektování pravidel ze strany velitele hasičů. „To je jeden z příkladů, že se tato jednotka chová neloajálně vůči svému zřizovateli,“ uvedl místostarosta Bohumína Lumír Macura. Vedení města přišli podpořit i dobrovolní hasiči z jiných okrsků.

Na neschopnost dohodnout se nakonec doplatí i mladí lidé z občanského sdružení Hasiči Kopytov. Junioři, kteří se v Kopytově pravidelně scházejí a účastní se hasičských soutěží. Starosta jim totiž v dubnu schválené dotace ve výši 66 tisíc korun kvůli problémům s hasiči zatím pozastavil.