Opravená Kostelní ulička bude novou pýchou Strážnice

Strážnice - Do zvelebování historického centra se pustila Strážnice na Hodonínsku. Z nenápadné Kostelní uličky v blízkosti kostela Nanebevzetí Panny Marie má do dvou měsíců vzniknout výstavní městská zóna, kde kromě pestrobarevných záhonů pokvete také kultura.

Těžké stroje a dělníci proměnili Kostelní uličku v centru Strážnice v jedno velké staveniště.  Už na začátku září ale bude z rozkopané ulice nová odpočinková zóna. Starostka Renata Smutná (KDU-ČSL) doufá, že přivede nové návštěvníky k Baťově kanálu a strážnickému skanzenu.

„Je to krásné místo v centru města. Má v sobě historický potenciál, který byl ale léta skrytý, protože ulice byla dlouho samý beton a plech. Doposud to byla jen průchozí ulice od někud někam,“ řekla Smutná.

  • Historický snímek ulice
    Historický snímek ulice zdroj: ČT Brno
  • Historický snímek ulice
    Historický snímek ulice zdroj: ČT Brno

Podle historika Jiřího Bayera ulice leží v místě bývalého městského hřbitova. „Ten byl v 18. století přeložen na druhý konec města,“ uvedl historik.

Strážnice získá nové dějiště městských slavností

Na přeměnu Kostelní uličky v malebnou městskou lokalitu získali Strážničtí dotaci 7,5 milionu korun. Vybudují zde prostor pro městské slavnosti, ale i pestré květinové záhony. „Levandule, které už zdobí střed města, budou zasazeny dále i tady spolu s růžemi a třezalkami. Bude to naše pýcha,“ míní starostka. Podle ní se už teď na staveniště jezdí dívat spousta zvědavců z okolních obcí. Na hotovou podobu ulice si však musejí počkat ještě dva měsíce.

Poté má vedení města v plánu opravit i další ulice a židovskou část města včetně staré synagogy. Na obnovu už dlouho čeká také dominanta města – bílá strážní věž, podle které Strážnice získala svůj název. „V budoucnu ji chceme zpřístupnit turistům,“ dodala Smutná.