Hrčava bude mít novou školu

Hrčava - Děti z nejvýchodnější obce v republice, z Hrčavy, budou mít novou školu. Bude moderní a energeticky úsporná. Ta původní, do které teď chodí 14 žáků, je už ve špatném stavu, zatéká do ní a obec stojí velké peníze. Proto ji zbourá. Novou školu za 8 milionů postaví za dotace z Evropské unie.

Více než 30 roků stará dřevotřísková budova měla původně sloužit jen několik let. Teď už přesluhuje. Má děravou střechu a špatnou izolaci. „Obvodový plášť je zvětralý, což má za následek absolutní únik tepla v době zimy. Náklady na vytápění jsou až 100 tisíc korun,“ potvrdil starosta Hrčavy Petr Staňo. Nová budova bude proto nízkoenergetická. Náklady na provoz by se měly snížit až o polovinu. „Vytápění se budeme snažit řešit obnovitelnými zdroji energie, které jsou v okolí tady těch lesů,“ dodal starosta.

Ještě před třemi lety škole hrozilo, že zanikne. Měla málo žáků a obec, která nemá ani tři sta obyvatel, na její provoz neměla peníze. Místní děti by tak musely dojíždět do škol vzdálených více než deset kilometrů. Řešení se nakonec našlo. „Po dohodě s naším starostou obce Písek jsme se dohodli, že se stane Hrčava odloučeným pracovištěm ZŠ v Písku,“ vysvětlila ředitelka písecké školy Dagmar Adamová.

Stavební práce začnou v příštím školním roce. Výuka se proto bude muset na několik měsíců přesunout jinam. S největší pravděpodobností do sálu obecního úřadu.