Koncert Rottrové pro hrušovský kostel vynesl skoro 90 tisíc

Ostrava - Zpěvačka Marie Rottrová loni oficiálně ukončila kariéru. Kvůli kostelu v Ostravě-Hrušově však udělala výjimku. V neděli tam zazpívala na benefičním koncertu, jehož výtěžek pomůže financovat pokračující opravy památkově chráněné stavby. Rottrová se v Hrušově narodila. Za záchranu kostela zpívala už podruhé.

Otec Marie Rottrové hrál v hrušovském kostele asi pětatřicet let na varhany, matka tam zpívala. A  nechali tam také pokřtít budoucí zpěvačku, která se jim narodila před sedmdesáti lety.

„Prožila jsem tady v podstatě skoro celé svoje dětství. Tatínek tady hrával už před mým narozením. Tady na farské zahradě a na faře jsme byli s bráchou jako doma,“ vzpomíná Marie Rottrová.

Dům, ve kterém Rottrovi bydleli, už nestojí. Kdysi samostatná obec zchátrala k nepoznání. Novogotický kostel je poslední architektonicky významná stavba v Hrušově. Tamní farnost a Společnost pro památkovou obnovu hrušovského kostela shánějí už asi pět let peníze na opravy.

„Akutně potřebovala pomoc věž, která se drolila. Byla v dezolátním stavu, dokonce na ní rostly stromky. Taky nezvonily zvony, nešly hodiny. Toto všechno je do dnešního dne hotovo. Rekonstruovali jsme i pět vitrážových oken,“ uvedla Mirian Prokešová ze Společnosti pro památkovou obnovu hrušovského kostela. Dodala, že rekonstrukace není zdaleka hotova.

Koncert vynesl téměř 90 tisíc korun. Část půjde na renovaci vitráží a zbytek na opravu varhan, které jsou v Ostravě unikátní.