Nemocnice v Orlové se bojí o svou ortopedii

Orlová - Boj o lůžka v krajských nemocnicích pokračuje. Zástupci Moravskoslezského kraje a zdravotních pojišťoven se stále nedohodli na tom, kolik lůžek se bude muset zrušit. Jasno už přitom mělo být na konci dubna. Podle memoranda, které dnes podepsalo ministerstvo zdravotnictví a všechny zdravotní pojišťovny, se nebudou rušit jednotlivá lůžka, ale celá oddělení a nemocnice. S obavami jednání sleduje nemocnice v Orlové, kde hrozí zánik ortopedie.

36 lůžek na ortopedii a 21 na rehabilitaci. Orlovská nemocnice se bojí, že o ně přijde a oddělení zanikne. Primář ortopedie Tomáš Knybel si to nedokáže představit. Jeho oddělení totiž patří k největším na Karvinsku. „Provádíme 1600 operací ročně, tento počet by musel někdo nahradit. Nedovedu si představit, které oddělení by bylo schopné toto přijmout,“ uvedl.

„Tak, jak jsou nastaveny parametry ze strany zdravotních pojišťoven, by to znamenalo absolutní likvidaci akutní lůžkové péče,“ vyjádřil se náměstek hejtmana MS kraje Karel Konečný. Pacienti s akutními úrazy by proto museli dojíždět do nemocnic v okolních městech. Nejbližší jsou přitom deset kilometrů daleko. „Pokud by se zrušil akutní příjem, tato nemocnice by se mohla stát jednou velkou LDN a to se mi absolutně nelíbí,“ řekl ředitel Nemocnice Karviná a Orlová Petr Kovařík.

 

Zdravotní pojišťovny chtěly v MS kraji původně zrušit více než 450 lůžek. S krajem se nakonec domluvily na 160. Teď k nim ale pojišťovny chtějí přidat další stovku. Boj o lůžka znervózňuje nejen pacienty, ale i lékařský personál. „Oslovují jiná zdravotnická zařízení a hledají práci, která pro ně bude perspektivnější,“ potvrdil ředitel nemocnice Petr Kovařík. Dnes na ministerstvu zdravotnictví proběhlo jednání se zástupci zdravotních pojišťoven. Dohodli se na tom, že se nebudou rušit jednotlivá lůžka, ale celá oddělení a nemocnice. Která zdravotnická zařízení nebo specializovaná pracoviště v Moravskoslezském kraji dostanou černého Petra, bude jasné nejpozději do konce roku.