Nebe nad Prostějovem je plné parašutistů

Prostějov - Na jedné z největších akcí planety se na prostějovském letišti už podruhé sešli milovníci parašutismu. Na Vector festival tam zamířilo téměř 500 vyznavačů tohoto adrenalinového sportu z celého světa. Podle organizátorů budou až do neděle v Prostějově padat rekordy.

 

Nebe nad Prostějovem zaplnili pestrobarevné padáky. Sjela se sem parašutistická elita z celé zeměkoule - i z exotických zemí jako Zimbabve, Guadalope, nebo Venezuela. Do vzduchu odvážlivce vynáší 4 letouny včetně vrtulníku. Parašutisté si proto mohou skočit i každou půl hodinu. Před samotnou akcí někteří nacvičují. Parašutisté skáčou z výšky čtyř tisíc metrů a při seskoku dosáhnou rychlosti až tři sta kilometrů v hodině. Loni padlo na prostějovském letišti několik rekordů, například v počtu seskoků – za den se jich podařilo uskutečnit 1500.

 

„Už dnes bychom mohli udělat 2000 seskoků za den, pro srovnání - na letišti se udělá za celý rok 500 až 5000 seskoků a my to tu uděláme za den,“ říká organizátor Vector Festivalu Martin Dlouhý. Takzvaní padáčkáři překonávají i individuální mety. Dnes například pokořili český rekord 16tičlennou formací. Svátek parašutismu potrvá na prostějovském letišti až do neděle. Pro veřejnost je připraven i bohatý doprovodný program.