81letá žena z Opavy zemřela na následky požáru v bytě, kde žila

Opava - V hrozných hygienických podmínkách žila 81letá žena z Opavy. Přišlo se na to během požáru v bytě, kde bydlela. Žena na jeho následky zemřela. Podle sociálních pracovníků bude takových případů přibývat. V roce 2030 budou totiž lidé starší 65 let tvořit v České republice víc než 20 procent obyvatelstva.

Hromady starého oblečení, igelitky s odpadem, všudypřitomný smrad a špína. Takový pohled se nabídl hasičům po uhašení požáru v bytě, ve kterém bydlela stará žena sama. Podle majitele domu, ve kterém měla žena pronajatý byt, se mohlo tragédii předejít. Na svou problémovou nájemnici si stěžoval na úřadech poprvé už před třemi lety. „Ze sociálky tady chodí a říkali, my ji pošlem k lékaři. Vykašlali se na to, Všichni se na to vykašlali,“ řekl majitel domu Miroslav Kaštovský. „Je to velmi těžké. Náš pracovník tam dojde, nabídne pomoc, ale je to opravdu závislé na tom člověku, protože on jim nemusí vůbec otevřít,“ argumentuje vedoucí odboru sociálních věcí opavského magistrátu Jindřiška Těžká.

V podobných podmínkách přitom podle úředníků žije čím dál více starých lidí. Zasáhnout může v podobných případech na popud majitele jedině soud, který může žádat po problémovém nájemníkovi nápravu nebo dokonce nařídit jeho vystěhování.