Brno-střed dává neplatičům ke smlouvám přísné doložky

Brno – Městská část Brno-střed se rozhodla bránit neplatičům a problémovým nájemníkům, proto dává do nových smluv takzvané doložky vykonatelnosti. Pro radnici to znamená, že může nájemníkům v případě špatné platební morálky vypovědět smlouvu a začít zabavovat majetek ve výši dlužné částky, aniž by věc musel řešit soud. Tvrdé kritérium ale může dopadnout i na ty nájemníky, kteří se třeba jen jednou zpozdí a zaplatí nájem o pár dní později, například kvůli problémům s inkasem.

Stačí se o jeden den zpozdit s platbou nájmu a obyvatelé městských bytů v Brně-střed už mohou být považováni za neplatiče. Radnice se rozhodla přitvrdit v boji s problematickými nájemníky. Její opatření ale dopadá i na ty, kteří se s platbou opozdili omylem nebo se i přes tíživou finanční situaci snaží platit pokud možno poctivě. „Minulý rok jsme se rozhodli přitvrdit v boji proti neplatičům. Zavedli jsme povinnost pro ty, co mají dluhy a snaží se je řešit, podepsat u notáře doložku vykonatelnosti. Doufáme, že se nám osvědčí, ochrání naše zájmy i veřejné peníze a urychlí vyklízení bytu v případě dlužníka, který nezvládne svoji situaci vyřešit,“ řekl starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka (ODS). 

Starosta sice přiznal, že do kategorie neplatič tak podle nových pravidel bude zahrnut i člověk, který se s platbou třeba jen jednou opozdí, zároveň si ale podle něj nájemníci prostě musí plnit svoje povinnosti. „I když se člověk zpozdí v placení, už se z něj pro nás stává nájemník s problematickou platební bilancí. Z jednoho nezaplaceného nájmu můžou být za rok tři, pět, deset nájmů. Doložkou se občany snažíme motivovat k tomu, aby se problémy s placením nerozrostly,“ uvedl Šťástka (ODS). 

Tvrdá pravidla potápí ty, co se snaží, apelují neziskovky 

Snaha co nejsnadněji získat dlužné částky na nájemném podle pracovníků neziskových organizací tvrdě dopadá i na ty nájemníky, kteří se s platbou jen opozdí nebo dluží pouze malé částky. „Máme případy několika lidí, kteří museli podepsat doložku k nové nájemní smlouvě v situaci, kdy měli zpoždění s platbou jen v řádu několika dnů. I přesto museli podepsat doložku, kterou navíc musí ověřit notář, a poplatek za tuto službu je stál dalších 3 600 korun,“ potvrdila Lenka Maléřová z IQ Roma Servisu, která se sociálně slabými klienty dlouhodobě pracuje. „Dokážu pochopit, když dá městská část doložku do nájemní smlouvy dlouhodobým dlužníkům, ale v tomto případě mi to přijde naprosto nevhodné,“ dodala Maléřová.  

Jednou z jejích klientek je i paní Dana. Podle svých slov nikdy neměla s placením nájmu problém. Až do doby, kdy přišla o práci. „Od minulého roku jsem na úřadu práce. A protože sociálka vyplácí dávky vždy zpětně, platím vlastně nájem o měsíc pozadu. Pro městskou část jsem dlužníkem,“ popsala žena, jež přiznává, že vždy jeden nájem městu dluží. Každý měsíc ale poctivě platí alespoň ten předchozí. „Bydlím tady 10 let a stále jsem platila řádně a včas, protože jsem vždycky pracovala. Teď se bohužel stalo, že jsem bez práce,“ povzdechla si paní Dana. 

Když se jí ozvala úřednice, že se musí jako dlužník dostavit k podpisu nové nájemní smlouvy, kromě doložky přišlo další nemilé překvapení. „Volala nám úřednice, že si máme nachystat 3 600 korun na poplatek za notáře,“ řekla žena. Doložka totiž musí být notářsky ověřená. „V době, kdy jsem tohle podepisovala, mi přišly dávky, ze kterých mám vyžít. Z těch jsem zaplatila notáři a na živobytí jsem si musela zase půjčit, takže mám opět další dluhy. Chápala bych, kdyby to měli platit lidé, kteří dlužili za několik měsíců nebo mají dluhy na službách. Ale když se člověk takto snaží, tak mi to přijde sprosté,“ uzavřela paní Dana. 

Spravujeme byty v problémové oblasti, hájí se radnice 

„Brno-střed spravuje jednu z nejproblémovějších oblastí, takzvaný brněnský Bronx, kde výše dluhu za poslední roky dosáhla už docela velké úrovně. Před 4 lety jsme se rozhodli přitvrdit a zavést jak přísnější pravidla při vymáhání pohledávek, tak i v rámci prevence. Myslím si, že se nám dluhy daří snižovat,“ vysvětlil postup radnice starosta Šťástka (ODS). Cenu doložky radnice ovlinit nemůže, stanovuje ji zákon. To, že sociálně slabým může poplatek ještě přitížit, je prý sice nešťastné, jiné řešení ale není možné. „Připadalo by mi divné, kdybychom tu doložku museli platit my z veřejných peněz. Když bude nájemník platit včas, nemusí nic podepisovat ani platit,“ uzavřel Šťástka (ODS).

Jiné doložky, stejný problém

Pavel VarvařovskýPřed používáním takzvaných rozhodčích doložek v nájemních smlouvách varoval před časem ombudsman Pavel Varvařovský. Podle ombudsmana rozhodčí doložky patří spíš do obchodních smluv a města a obce by se měly jejich užívání vyvarovat. Přesto jde na řadě radnic o zavedenou praxi. Od roku 2005 používá rozhodčí doložky například brněnská městská část Královo Pole. Rozhodčí doložka pro nájemníky znamená, že jakýkoliv spor nebude řešit soud, ale určený rozhodce. Řada lidí přitom často vůbec netuší, co podepisuje. Ombudsmanovy argumenty akceptovalo i Ministerstvo vnitra, které v právních záležitostech města a obce dozoruje.