Klášterní hudební slavnosti v Šumperku zahájí Charpentierovo Te Deum

Šumperk - Festival klasické vážné hudby s názvem 6. Klášterní hudební slavnosti začne v neděli 1. července v Šumperku. V tamním Klášterním kostele Zvěstování Panny Marie bude mít středoevropskou premiéru provedení skladeb Te Deum francouzských barokních skladatelů M. A. Charpentiera a J. B. Lullyho.

„Te Deum je oslavná skladba pro orchestr, sbor a sólisty a právě dílo od Charpentiera je jednou z nejslavnějších verzí,“ uvedl pořadatel festivalu Roman Janků. Zdůraznil, že Te Deum provede jeden z nejlepších evropských souborů autentické interpretace Musica Flora, který používá dobové nástroje a je uznávaný po celém světě. Spolupracuje s ním mimo jiných mezzosopranistka Magdalena Kožená.

Festival bude pokračovat dalšími koncerty až do 15. července. V šumperském klášterním kostele budou celkem čtyři, další budou v Jeseníku, Zábřehu, v Uničově, v Loučné nad Desnou a v Bludově.

V Šumperku dále zazní klavírní kvintety Dimitrije Šostakoviče a Antonína Dvořáka v provedení Doležalova kvarteta a švýcarské klavíristky Birgit Farnet.

Například do zámku v Bludově organizátoři umístili koncert Hudba Shakespearovy doby. Divákům se tam dne 9. července představí anglický loutnista Brian Wright a a česká mezzosopranistka Jarmila Chaloupková.

Patronkou festivalu je uznávaná česká houslistka Gabriela Demeterová, která zahraje na třech koncertech. Bude účinkovat také v komponovaném pořadu Ludvig van Beethoven – Hudba a duše génia. „Zazní sonáty tohoto génia, úryvky z korespondence, také vyprávění o jeho životě,“ řekl Janků. Tento pořad bude 11. července v Zábřehu.

Závěrečný koncert, v podání ženského vokálního souboru Tiburtina Ensemble, bude večer Gregoriánského chorálu, a to 15. července v Šumperku.

Podrobnější informace o programu najdou zájemci na:

 http://www.klasikaviva.cz/klasterni-hudebni-slavnosti-sumperk/