Rousínovské „taxi“ pro seniory se osvědčilo

Rousínov - Dopravní službu pro seniory provozuje rousínovská radnice už téměř rok. Zájem o ni je mimořádný. Senioři, kteří mají zdravotní handicap anebo mají nárok na sociální služby, mohou od loňského září využít k odvozu na nákup, k lékaři, na úřad či na autobus místní „taxi“.

Slovo taxík ale rozhodně používat nechce. „Je to služba navíc, již nám poskytují pečovatelé, kteří mají na provoz aut a dovoz klientů licenci, kterou radnice samozřejmě nemá,“ vysvětlil starosta Rousínova František Havíř.

Rousínovští tímto způsobem řeší hned několik problémů. Pomoc seniorům, kteří už si sami pomoci nedokážou, a nemožnost využít k rozšíření dopravu Integrovaného dopravního systému. Autem je to navíc pro všechny zájemce mnohem jednodušší. Nasednou u domu, vystoupí tam, kde potřebují. Potom se opět nechají přivézt až ke svému bydlišti. A všechno jde samozřejmě rychleji.

„Taxikáři“ z pečovatelské služby, která se této pomoci ujala, přitom najedou i několik desítek kilometrů. Rousínov dnes tvoří sedm někdejších a od centra města vzdálených vesnic, které se k němu připojily. Tři z nich například dnes nemají ani obchod s potravinami.

Rousínovské taxi je samozřejmě placené. Jedná se však o symbolické částky. Služba za paušální poplatek samozřejmě zdaleka nepokrývá skutečné náklady. Dvě třetiny z nich na sebe vzala obec. Důchodci za jednu cestu zaplatí 30 korun – a nezáleží na tom, jestli jede v autě jen jeden senior nebo se jich domluví více. Na službu tak musí doplácet město kolem dvaceti tisíc korun za rok. „Taxi“ za deset měsíců provozu zatím odvezlo 160 klientů.