Česko má na MS tělesně postižených první zlato

Olomouc - Druhým dnem pokračovalo v Olomouci mistrovství světa handicapovaných sportovců - juniorů. Mezi 125 závodníky z dvanácti zemí se do bojů o medaile zapojili i čeští reprezentanti. A díky běžkyni na sto metrů - Anně Luxové - má česká výprava první zlato.

Mladá Anička Luxová rozhodně nenastupovala ke svému prvnímu velkému finále v roli favoritky. Jejími soupeři byly daleko zkušenější Rusky a také závodnice z Irska. Ty ovšem měly výrazně nižší koeficient postižení a tak přestože naše teprve patnáctiletá závodnice z Jedličkova ústavu v Praze doběhla v páté dráze na posledním místě, po přepočítání koeficientu ji výsledný čas 18,42 těsně stačil na prvenství. Do bojů o světové medaile zasáhli i další čeští zástupci, těm se ale příliš nedařilo. Barbora Jeníčková skončila na stovce na posledním šestém místě, když navíc většinu závodu odběhla v nesprávné dráze, neúspěšné vystoupení má za sebou také koulař Jakub Novák - také on nenavázal na slibné výkony v přípravě a v Olomouci obsadil s odstupem až poslední místo. Mistrovství světa pokračuje na olomouckém atletickém stadionu až do soboty.

Reportáž Ladislava Lhotského (zdroj: ČT24)