Haldy suti na místě tabačky by mohly zmizet

Nový Jičín - Více než rok je opuštěný areál bývalé tabákové továrny v Novém Jičíně. Majitel nechal vloni na jaře historické budovy zbourat a pozemek leží ladem. Kvetoucí plevel přitom ztrpčuje život okolním lidem. Stavba plánovaného obchodního centra se ale blíží, developer už získal územní rozhodnutí. Pracovat se začne zřejmě na jaře.

Areál tabákové továrny z konce 19. století koupila před lety developerská firma se záměrem postavit obchodní centrum. Demolici nezabránil ani nesouhlas místních spolků, ani neúspěšný návrh na zápis objektů do seznamu kulturních památek. Z bývalé tabákové továrny zůstala už jen původní vjezdová brána. Také její osud je ale nahnutý. První část obchodního centra už má platné územní rozhodnutí. „Stavební úřad vydal v říjnu minulého roku územní rozhodnutí, ale proti tomuto rozhodnutí bylo podané odvolání,“ uvedla vedoucí odboru úz. plánování a stavebního řádu MěÚ Nový Jičín Kateřina Riedlová. Majitel domu na ulici Novosady Ivan Grün nesouhlasil s hlukovou studií vydanou krajskou hygienickou stanicí. Úřady mu ale nevyhověly. Majitel domu má jedinou možnost: podat správní žalobu. To zatím zvažuje.

 

Developerská firma na otázky České televize odpovědět odmítla. Podle informací radnice by chtěl developer získat stavební povolení ještě letos na podzim. „Město to velice vítá, protože kdo se má na ty trosky dívat,“ řekl místostarosta Nového Jičína Přemysl Kramoliš. Územní rozhodnutí se týká staveb pouze na polovině pozemku. Dosud platný regulativ územního plánu Nového Jičína přikazuje druhou část osadit zelení. Za měsíc budou zastupitelé rozhodovat o změně, zeleň by pak měla být jen na 15 procentech plochy.