S vodními dýmkami dobyli arabský svět

Brno - Dva mladí brněnští designéři v arabském světě prorazili s typicky tamním produktem – vodní dýmkou. Na rozdíl od klasické vodní dýmky ale tabák doplnili ovocem, zeleninou nebo třeba i kávou. Zbořili tak zažité představy o tom, že správná vodní dýmka pochází z arabského světa, a naplněna je pouze tabákem.

Dobyli arabský svět, vojáci to ale nejsou. Jakub Lanča a Jiří Starý umí namíchat výtečný koktejl, jako barmani ale nepracují. Jejich život se točí kolem vodních dýmek.

„Vodní dýmky zasazujeme do současného moderního kontextu, tak aby si je současný člověk mohl více vychutnat a užít,“ říká Jakub Lanča. Prototyp se v jeho hlavě zrodil už před deseti lety. Během studia na vysoké škole dlouho hledal dýmku, která by mu padla do oka, a protože ji nenašel, vyrobil si ji za domácí úkol.

U jejich vodních dýmek už se nesedí na zemi, a ani se nekouří jen tabák. Nádoba s vodou stojí na kovovém nebo skleněném podstavci. Uvnitř ní bublá ovoce, zelenina nebo třeba káva.

„Samozřejmě mě to velmi zaujalo. Byl to naprosto fascinující koncept, co udělal jako svoji semestrální práci. Říkal jsem si, že je to naprosto vynikající produkt, a stálo by to za to, abychom ji uvedli na trh. Bylo mi jasné, že tady nic takového není,“ doplňuje kolega Jiří Starý.

Oba vyrobili prvních 20 designových kousků a vyrazili tam, kde má kouření vodních dýmek hlubokou tradici. Jejich dýmky se postupně staly populární nejen u arabských šejků, ale i mezi ruskými zákazníky. Jejich dalším cílem je trh v Americe.

Celou reportáž o mladých designérech můžete vidět zítra v pořadu Týden v regionech ve 12:00 na ČT1.