Veřejnoprávní média hledají zahraničního Čecha roku 2012

Česká televize a Český rozhlas spojují své síly v rámci společného projektu – divácké a posluchačské ankety Zahraniční Čech roku 2012, v níž lidé zvolí nejvýznamnějšího Čecha nebo Češku ve světě. 

Anketa Zahraniční Čech roku vstupuje do hlasovací fáze. Z nominací veřejnosti vzešla dvacítka osobností, které budou postupně představeny ve vysílání Českého rozhlasu a České televize. Portrétní medailony odvysílají od 27. srpna do 21. září každý den všechny celoplošné stanice Českého rozhlasu, například Český rozhlas 1 – Radiožurnál v 11.10 hod., Český rozhlas 3 – Vltava v 15.55 nebo Český rozhlas 7 – Radio Praha v 14.30. Česká televize pak dvacítku osobností představí ve stejném období ve svém vysílání formou medailonků. Mezi osobnostmi je např. politička Madeleine Albrightová, režisér Miloš Forman, tenistka Martina Navrátilová, chirurg Bohdan Pomahač, fyzik Václav Vítek, krasobruslařka Ája Vrzáňová nebo spisovatel Milan Kundera.

Bohdan Pomahač
Bohdan Pomahač

Posluchači a diváci mohou hlasovat od dnešního dne - 27. srpna, až do 21. září 2012 na webových stránkách www.zahranicnicech.cz a prostřednictvím sms. Zvítězí ten, kdo dostane nejvíc hlasů. 

Vyhlášení výsledku ankety proběhne během slavnostního večera na Den české státnosti 28. září, v rámci projektu koordinovaného Ministerstvem zahraničních věcí ČR Češi ve světě – oslavy Dne české státnosti 2012, jehož cílem a smyslem je přiblížit příběhy Čechů ve světě v kontextu témat spojených s českou státností a národní identitou a prohloubit vzájemné vazby mezi Čechy žijícími v České republice a Čechy žijícími ve světě.