Právě zveřejňování smluv považují pracovníci z Oživení za nejdůležitější v rámci hospodaření s majetkem. Pouze dva kraje (Praha a Jihočeský) mají na svých stránkách zveřejněnu databázi smluv. „Jelikož jsou smlouvy základním zdrojem informací o hospodaření samospráv, tvoří jejich zveřejňování podstatu transparentnosti nakládání s majetkem, a přesto se stále 12 krajů neodhodlalo k jejich plošnému zveřejňování,“ píše se ve zprávě o transparentnosti krajů s tím, že je zarážející, že mnohé z krajů mají databáze zřízeny, avšak fungují pouze pro interní účely.

„Pro veřejnost je v hospodaření s majetkem důležité, komu, za kolik a za co kraj vynakládá prostředky. Proto nevidíme důvod, aby nebyly zveřejňovány jednoduché seznamy faktur na webu. Dobrým příkladem může být město Cheb, které k tomu přistoupilo již v minulosti, a tento nástroj se osvědčil,“ komentoval výsledky hodnocení transparentnosti krajů Vít Sochovský z Oživení, o. s.

Seznamy nemovitého majetku krajů na webu nenajdete…
Podobné jsou výsledky, co se týče zveřejňování informací o nemovitém majetku krajů. Nemovitý majetek představuje podle Oživení významnou součást majetku samospráv. Jednoduchý a přehledný seznam nemovitostí spolu s uvedením jejich aktuálního využití považuje organizace za správný krok, z něhož by každému bylo na první pohled zřejmé, jak je s majetkem nakládáno, jak je využíván, pokud je pronajímán, tak za kolik. Nicméně „s uceleným seznamem nemovitého majetku, který by byl zveřejňován, byť jen v minimálním seznamu, nepracuje žádný kraj“, okomentoval situaci v OVM Speciál Sochovský.
Pozitivní je podle Oživení naopak to, že všechny kraje mají zřízeny škodní komise. V jejich kompetenci by mělo být prošetřování veškerých škod na majetku kraje za účelem identifikování odpovědné osoby a vymožení škody zpět do majetku kraje.